Uudis

Esitajate liit: me ei taha seadme hinnale lisada ühtegi eurot, otsuse teeb riik

Pedeli jõekääru kontsert, Liis Lemsalu. Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Geeniuse artikkel selle kohta, palju tühja kassetti tasu tõstaks levinud tehnikaseadme hinda, on toonud palju vastukaja ja telefonikõnesid toimetusse. Avaldame Eesti esitajate liidu tegevdirektori Urmas Amburi seisukoha, kelle sõnul pole loomeinimeste eesmärk 38 miljoni eurose hagiga seadmete hindu tõsta, vaid saada seaduses ettenähtud tasu.

iPhone’i hinnatõusu arvutamine

Arvutasime, et 1349 eurot maksva iPhone’i puhul oleks 8%-ndine salvestusvahendi lisatasuga hinnatõus 108 eurot, millega Ambur nõus ei olnud.

“Arvestus, et 1349 € telefoni puhul suureneks hind 108 € võrra, pehmelt öeldes vale. Esiteks eristatakse salvestusseadmeid (tasu määr 3%) ja salvestusvahendeid (tasu määr 8%), aga veelgi olulisem on see, et vastavat tasu maksavad maaletoojad, mitte tarbijad. Seega hinna arvestuse aluseks on maaletoojakäibemaksuta hind, mitte seadme hind kaupluses, koos kaupmehe marginaali ja käibemaksuga.”

Toimetuse selgitus: näites olev iPhone on väga tugevalt tootja poolt kontrollitud hinnaga kaup, mille maaletoojate marginaal väga väike, mistõttu ei ole ka erinevate müüjate vahel erilist hinnakonkurentsi. Kui arvestada see ka hulgimüügihinnalt 1124€, siis on pärast 8%-list maksu telefon müügis ikkagi koos käibemaksuga ja 108 euro võrra kallimalt. Samas on selge, et iPhone’i hind ei pruugi tõusta 8%, kuna Eestis pole keegi defineerinud, kas iPhone oleks pigem salvestusvahend või salvestusseade, millel on erinev tasu määr.

Tasu peaks arvestama mahult

Ambur ütles, et kõik loomeliidud on seda meelt, et olenemata seadme hinnast võimaldab 16 GB mälumaht salvestada ühepalju. “Seega ollakse seisukohal, tasu peaks arvestama mahult, mitte seadme hinnalt. Enamik Euroopa riike, kus digitaalsed seadmed on vastava tasu all, arvestavad mälu mahtusid,” ütles Ambur ja viitas Prantsusmaal oktoobrist kehtima hakkavatele tasu määradele.

“Autoriõiguse seadusega on piiratud teose autorite, esitajate ja fonogrammitootjate õigusi, et isikud saaksid endale salvestusi teha ja õiguste piiramise eest on riik ette näinud kompensatsiooni. Riigi poolt välja töötatud ja kehtestatud mudel on ajale jalgu jäänud ja juba ammu oleks tulnud analoogajastust ja protsendi põhisest arvestusest üle minna ühiku / GB arvestuse peale. Paraku oleme endiselt olukorras, kus vastavat tasu on ÕIGUS koguda helikassettidelt ja ei ole õigust koguda kaasaegsetelt salvestusseadmetelt, mida tänasel päeval kasutatakse,” ütles Ambur.

“Mõned aastad tagasi otsustati Hispaanias, et tasude kogumise asemel hakatakse vastavat tasu maksma riigieelarvest. Loogiliselt võttes oleks pidanud seadmete hinnad varasemalt kehtinud tasude võrra alanema, aga mitte midagi ei juhtunud. Seega kaupmehed teenisid lihtsalt rohkem ja sama teema on hetkel suures osas ka Eestis. See tasu, mis iPhone müügi korral võiks / peaks minema nendele, kes on näiteks muusikat loonud, mis sinna telefoni on salvestatud, jääb kaupmehele,” ütles Ambur.

“Seega loomeliidud ei taotle seadmete hinnatõusu, meie eesmärgiks on saada õiguste piiramise eest seaduses ettenähtud tasu. Kas see on seadme kohta 3,7 eurot, nagu Tanel välja tõi või 108 eurot, nagu pakkusite Teie, on riigi kehtestada,” ütles Ambur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.