Uudis

Google hirmutab: Euroopa Liidu autoriõiguste reformi järel võib otsing muutuda täiesti tühjaks

Foto: Google/Search Engine Land

Google jagas enda ettekujutust sellest, milliseks võivad muutuda otsingutulemused, kui otsingumootorist tuleks eemaldada kõik autoriõigustega kaitstud materjalid.

Fotolt on näha tulemusi, kui otsida uudiseid. Eelvaadetes ei kuvata pilte, pealkirju ega lühikest sisututvustust, mis on kõik autoriõigustega kaitstud. Euroopa Liidu uus autoriõiguste kord võib sellise seisu ka reaalsuseks muuta, kuna veebiteenused ei tohi enam ilma loata või sõlmitud lepinguta eelvaateid kuvada.

On kaheldav, et Google päriselt selliseid tulemusi näitama hakkab ning pigem võib eeldada, et firma sõlmib lepingud valitud hulga väljaandjatega, kelle uudiseid otsingutulemuste seas näitama hakatakse.

See ei ole aga veel kindel ning kuna reformi jõustumiseni võib kuluda aastaid, võivad plaanid veel muutuda.

Autoriõiguste reform on saanud laialdast kriitikat, kuna see tooks endaga teiste muutuste seas kaasa “lingimaksu” ehk nõude maksta väljaandjatele, kui kuvada nende sisust mõnel platvormil eelvaadet. Paljud kriitikud on öelnud, et uue süsteemiga muutuks internet tundmatuseni.

Hetkel pole veel reaalsuses teada, kuidas süsteem täpselt veebiteenuseid mõjutama hakkaks, seega võidakse jõuda kokkulepetele, mis rahuldavad kõiki osapooli.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.