Helsingi lennujaamas võid nüüd väravast lennule nii saada, et masin tuvastab su näo

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kui oled spetsiaalsele äpile oma nägu näidanud, saad lennule eraldi check-in laua kaudu. Foto: Finnair

Kui satud maikuu jooksul lendama läbi Helsingi ja juhtud olema üks sobivatest lendajatest, ära üllatu, kui saad väravast lennukisse ainuüksi oma nägu näidates.

Nimelt teatasid Soome lennufirma Finnair, lennujaama haldav Finavia ja Futurice, et testivad Helsingi lennujaamas Finnairi lendude check-in protsessi jaoks näotuvastustehnoloogiat.

Testperioodi jooksul, mis kestab 2. maist 23. maini, koguvad ettevõtted infot näotuvastustehnoloogia rakendamise kohta lennujaama keskkonnas ning lennufirma poolt kasutatavaid süsteeme ja protsesse. Finnair on kutsunud testis osalema 1000 püsiklienti.

Eraldi check-in laud

Finnairi kliendid, kes testis osalevad, kasutavad testrakendust, et saata oma näo portree testsüsteemile. Lennule registreerudes kasutavad need samad kliendid spetsiaalset check-in lauda, kus kasutatakse näotuvastustehnoloogiat. Klienditoe agent kontrollib seejärel kliendi reisiinfot ning märgib testsüsteemis, kas näotuvastus oli edukas.

Foto: Finnair

“Näotuvastustehnoloogia võiks pakkuda võimalusi kliendi vaatest sujuvamaks väljalennuprotsessiks ning kaotada vajaduse pardakaardi järele,” ütles Finnairi maapealse kogemuse ja tugiteenuste juht Sari Nevanlinna.

“Tahame lennureisimise muuta senisest veelgi sujuvamaks ning olla kaasatud kliendikogemuse edasiarendamisse,“ ütles Helsinki Airport for Finavia  asepresident Heikki Koski. “Näotuvastus on osa suuremast biomeetrilise tuvastuse megatrendist ning see võimaldab „käed taskus“ reisimist, mis tähendab, et kaob vajadus reisidokumentide järgi. Kui kogu reisiga seotud informatsioon on digitaliseeritud, muutub lennujaama kontrollpunktide läbimine kiiremaks ja lihtsamaks. Möödunud aastal testisime näotuvastustehnoloogiat oma töötajate turvakontrollis ja tulemused olid väga julgustavad,“ selgitas Koski.

Testi käigus kasutatakse Futurice´i süsteemi ning laialt levinud riist- ja tarkvara ning pilveteenuseid. “Kasutame näo omadustel põhinevat näotuvastustehnoloogiat, mis muudab näo pildid biomeetriliseks ID-ks,“ ütles Futurice’i projektijuht Tuğberk Duman, Project Manager at Futurice. “See võimaldab meil identifitseerida registreerunud reisijaid käigu pealt ilma, et tekiks vajadus pilte salvestada. Test annab meile kasulikku informatsiooni lahenduse toimimise kohta suurte kliendivoogudega ning rangete turvanõuetega keskkondades,” lisas Duman.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.