Henrik Roonemaa: FIFAt valitsevad kivipallurid ja nüüd me kõik kannatame

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Xinhua/Xu Zijian/Scanpix

Alati, kui lähenemas on suured üleilmsed spordivõistlused, saame juba aastake enne seda lugeda ajakirjandusest murelikke artikleid, kui õudses seisus kõik ettevalmistused on. Staadionid pole valmis, ujulates pole vett, hotellidel pole katuseid ja ülejäänud hooneid pole veel ehitamagi hakatud. Väga kahtlane, kirjutavad ajakirjanikud, kas seekord võistlused üldse toimuda saavad.

Siis aga jõuab suur päev kätte, peetakse suurejooneline avatseremoonia ning sajad miljonid inimesed üle maailma jälgivad järgmine kuu aega teleri vahendusel, kuidas kõik sujub absoluutselt suurepäraselt.
Samamoodi on lennujaamadega – need on kõikjal maailmas ühesugused ning toimivad ka paikades, kus muidu, nagu me siin Euroopa nurgas elades kindlalt teame, elavad ainult lugemisoskuseta inimsööjad, karud, tiigrid ja tapjasääsed.

Kuidas see üldse võimalik on, et nad suudavad päevast päeva ilma vigadeta korraldada midagi nii keerulist ja nii täpsustnõudvat, nagu 300 eurooplasest puhkajaga hiigellennukite pideva maandumise ja õhkutõusmise ballett? Ma ei ole vandenõuteooriate uskuja, aga mõned asjad maailmas, tundub mulle, on küll korraldatud mingi planeeti valitseva salajase komitee poolt lihtsalt ära, et meil kõigil oleks mõnusam ja turvalisem olla.

See on üks hiiglaslik telesaade

Muidugi, suur spordivõistlus on tänapäeval eelkõige ikkagi üks hiiglaslik telesaade ja kes on kunagi mõnes telesaates käinud, see teab, et asjad stuudios pole kaugeltki nii glamuursed, nagu nad ekraanilt paistavad. Seal, mis jääb kaamera vaateväljast kõrvale, valitseb tolmune segadus, seintest turritavad kaablid, kauni mööbli tagakülg on värvimata ja saatejuhil on küll pintsak seljas, kuid laua all on peidus lühikestes pükstes karvased kintsud.

Nii et kindlasti on seda ka praegusel jalgpalli MMil, me lihtsalt ei näe neid jamasid ja parem ongi.
Küll aga näeme me jalgpallistaadionidelt toodetavat telepilti ning selles suhtes on praegune MM olnud küll väga suur võimaluste käestlaskmine. Tõeline reis eelmisesse sajandisse.

Ma ei hakkagi rääkima sellest, et jalgpalliliit FIFA käsib Twitteril blokeerida väravatest ja parematest hetkedest klippe jagavate inimeste kontosid, mis juba iseenesest näitab, milline on nende inimeste arusaam 21. sajandi maailmast, sotsiaalvõrgustikest ja turundusest.

Või sellest, et kui me Geeniuses kirjutasime artikli, kuidas paljuräägitud VAR ikkagi täpselt töötab ja linkisime seal ühte YouTube’i-videot, siis artikli üles minemise ajaks oli video FIFA käsul YouTube’ist eemaldatud. Uskumatu, millised kitsarinnalised kivipallurid seda maailma valitsevad.

Pilt pole palju parem

Aga pilt pole palju parem, kui Eestis matše telerist vaadata. Sõna otseses mõttes. Mis oleks olnud veel parem võimalus panna inimesed oma vanu telereid välja vahetama ja astuda üks suur samm uue ajastu suunas, kui kanda üle mänge 4K-pildiga.

Mida siis veel, kui mitte maailma suurimat jalgpallipidu tahaks inimesed oma uutest hiigelsuurtest teleritest vaadata 4K-s. Kõik oleks 4K-projektist võitnud: ETV oleks saanud feimi, teleteenuse pakkujad oleks saanud 4K-jalgpalli eest raha küsida ja poed oleks saanud uusi telereid müüa. Ning vaatajad oleks saanud täiesti uuel tasemel spordielamuse.

Ma ei tea, kas see küsimus enne ülekandeõiguste ostmist Eestis üldse laual oli ja kelle või mille taha see jäi, aga see polegi nii tähtis. Fakt on see, et me vaatame tänavuse aasta suurimat telesündmust kordades hägusema pildiga, kui võiks.

Muidugi, kui FIFAt valitseksid kivipallurite asemel teistsugused inimesed, saaks iga matši netist 4K-s striimida ja selle eest krediitkaardiga enne maksta, aga see vist läheb küll juba ulme valkonda. Hea vähemalt, et staadionid valmis said.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.