Eesti firma, mis teeb õigusdokumendid arvutile arusaadavaks, kogus üle 25 miljoni euro

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti ettevõte Agrello on loomas tarkade lepingute tehnoloogia, mis põhineb blokiahelal ja tehisintellektil. Vaid kuu ajaga suutis ettevõte oma teenuse käivitamiseks kaasata huvilistelt üle 7000 bitcoini ehk üle 25 miljoni euro.

Toote arendamisele aitavad kaasa pilootkliendid, näiteks Eesti advokaadibürood Lextal ja Attela. Vandeadvokaat Marek Hermi sõnul aitab Attela luua Agrello platvormile sisu ehk tarkade lepingute põhjasid, kuna Agrello idee on kaasata crowdsource põhimõttel juriste üle maailma lepingute põhjasid tootma.

Kuidas muuta lepingud arvuti poolt loetavaks

Agrello ehitab lepingute tehnoloogiat, et muuta lihtsamaks lepingute sõlmimine ja hõlbustada nende täitmist.

“Meie eesmärgiks on aidata kokkulepped õiguslikult korrektselt kirja panna ja vähendada lepingutega seotud tehnilist tööd. Agrello muudab lepingud arvuti poolt loetavaks, mille tulemusel on võimalik automatiseerida lepingu sõlmimist ja täitmist. Näiteks on Agrello tehnoloogia abil võimalik ilma inimese sekkumiseta teha ära kõik lepingus kokkulepitud maksed. Arendatav tehnoloogia võimaldab lepinguid sõlmida erinevates keeltes ja võttes arvesse riikide õigussüsteemide eripärasid. Agrello toob ka kogu teabe lepingusuhte kohta ühte kesksesse kohta,” ütles ettevõtte tegevjuht Hando Rand Geeniusele.

Lepingute sõlmimiseks Agrello platvormil ei ole vajalikud õigus- ega põhjalikud arvutialased teadmised. Agrello eesmärgiks on, et lepingu sõlmimine on nii lihtne, et ükski kokkulepe ei jääks kirja panemata. Meie tehnoloogia võimaldab lepingu sõlmimise ühendada äriprotsessidega nii, et kasutaja ei pea lepingu sõlmimisele mõtlema.”

Rand ütles, et siiani on lepingud reeglina tavalised tekstifailid, kuhu informatsioon sisestatakse käsitsi. Lepinguid valmistavad tavaliselt ette juristid, kes kasutavad keerulist ja tihti ohtralt kantseliiti sisaldavat keelt. See teeb kirjalike lepingute sõlmimise paljude inimeste jaoks keeruliseks. Kokkuleppe kirjapanemine nõuab keeruka teksti läbitöötamist. Samas on juristi teenus paljudele inimestele ja ka väikestele ning keskmise suurusega ettevõtetele liiga kallis. Tulemuseks on, et kokkulepped jäetakse kirja panemata või kasutatakse kusagilt saadud lepingupõhju, mis tihti sisaldavad palju mitte-vajalikku ja samas ei pruugi olla sobivad.

“Kui osapooled on lepingu sisus kokkuleppele jõudnud, saavad nad selle allkirjastada. See on sarnane Eesti digiallkirjastamise süsteemiga, erinevus seineb selles, et leping krüpteeritakse ja talletatakse turvalises pilves. Allkirjastatud lepingut saavad unikaalse võtme abil vaadata vaid selle sõlminud osapooled. Lepingu pilves talletamine võimaldab nende automatiseeritud täitmist. Näiteks tarkvaraagendid tuletavad lepingu osapooltele õigel ajahetkel meelde nende kohustusi ja õigusi või täidetakse kohustused automaatselt ilma inimese sekkumiseta.”

Pilootklient näeb blokiahelal tugevat potentsiaali

“Kindlasti on Agrello tehnoloogial potentsiaal kliendisuhteid automatiseerida ja ligipääsu sellekohasele teabele hõlbustada. Agrello tehnoloogia võimaldab pakkuda õigusteenuse tooteid, mis oleks palju kättesaadavamad nii lihtsuse kui hinna poolest. Blokiahelal on märkimisväärne võime tagada klientide teabe terviklikkus. Blokiahela tehnoloogiaga ning selle toimimispõhimõtetega olime juba varasemalt tuttavad,” sõnas vandeadvokaat Herm Attela büroost.

“Tegemist on tehnoloogiaga, millel on tugev potentsiaal tagada teabe turvalisus palju tõhusamal moel, kui see on tagatud praegu. Agrello tehisintellekti funktsioon ei ole mõelda täielikult nagu inimene, vaid osata teavet töödelda, selle põhjal õppida ja tegutseda.”

Vähendab lepingutega seotud tehnilist tööd

Agrello süsteemi toimimiseks on vajalikud Delta tokenid, mille kaudu saab süsteemis erinevaid tegevusi sooritada. Rahastajad, kes Agrellosse on pannud üle 7000 bitcoini, saavad igaüks selle eest vastu tokenid. Nende tokenitega saavad nad ligipääsu Agrello teenustele, luua uusi lepinguid ja kasutada blockchaini-teenuseid.

On märkimisväärne, et ettevõttel puudub veel toimiv teenus, selle esmane variant peaks valmima septembriks.

Ettevõte koosneb juristidest ja IT-spetsialistidest, firma tuumik sai kokku Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) õiguse Instutuudis ning 2013. aastal hakkas koostööd tegema infotehnoloogia teaduskonnaga, et uurida tehnoloogia kasutusvõimalusi õigusvaldkonnas.

Eelneva uurimistöö jätkuna asusid Hando Rand, Addi Rull, Teddi Rull ja Margus Poola üheskoos otsima tehnoloogilist lahendust, mis võimaldaks mugavalt sõlmida erinevaid lepinguid, mille osapooled asuvad üle kogu maailma ja mis võimaldaksid lepingute täitmist paremini jälgida ja võimalusel automatiseerida.

“Erinevaid variante kaaludes avastasime võimaluse, kuidas muuta lepingud arvuti poolt loetavaks ja seeläbi automatiseerida nende täitmist. Nõnda sündis Agrello meeskonna idee tarkade lepingute sõlmimise keskkonnast, mis on maailmas unikaalne. Agrello lepingukeskkonna väljatöötamisel kasutatakse varasemaid teadusuuringuid ja Agrello meeskonna väljatöötatud tehnoloogiat. Tehnoloogia väljaarendamisel nõutab Agrellot TTÜ dotsent Alex Norta. Agrello on maailmas unikaalne LegalTech projekt,” sõnas Rand.

Rand tõi välja, et võrreldes väga paljude teiste elualadega on tehnoloogia areng seni õiguse valdkonda muutnud üsna vähe. Siiani sõlmitakse paljud lepingud paberil või ei sõlmita neid kirjalikult üldse. Eestis on küll üsna levinud dokumentide digitaalne allkirjastamine, kuid see ei ole väga palju muutnud seda, kuidas lepinguid sõlmitakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.