Uue IT-ministri nõunikuna jätkab ametis sama inimene, kes vastutas probleemiks kujunenud e-valimiste eest

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministrite Kaimar Karu ja Raul Siemi nõunik Arne Randmaa.Foto: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium

Värskelt ametisse astunud väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem on teinud esimese olulise otsuse ministrina ning palkas enda nõunikuks EKREsse kuuluva Arne Randmaa.

Veel eelmisel nädalal täitis Randmaa sama ametikohta endise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar Karu nõunikuna. Otsus on märgiline, sest Karu tagandamise ajal heideti talle ette, et ta ei tegele e-valimiste teemaga vastavalt EKRE äranägemisele. Karu otsusel oli e-valimiste teemat määratud juhtima aga just Randmaa.

Üle-eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo kinnitusel ei saanud EKRE liikmed Karult e-valimiste osas piisavalt vastuseid.

Uus minister, vana nõunik

Ministri ametist lahkumise järgselt näeb tavapäraselt kord ette, et ametist lahkub ka tema nõunik. Kuigi EKRE tegi väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri portfellis vangerduse jätkab ministeeriumis tööd seni Kaimar Karu nõustanud Arne Randmaa ka uue ministri nõunikuna.

Tõik on märgiline, kuna Karu tagandamisel heitis EKRE esimees Mart Helme talle ette, et ta ei tegutsenud kooskõlas EKRE toetajate väärtuste ja seisukohtadega e-valimiste osas. Reaalsus on aga see, et suurt osa e-valimistega seonduvat oli Karu määranud juhtima EKREsse kuuluva nõuniku Randmaa.

Kuigi Randmaa jätkab senist tööd ka Raul Siemi juhtimisel, siis ei osatud seoses kriisiga majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist veel öelda, kas ja millises mahus jätkab Randmaa e-valimiste teemadega.

Kingo väitel ei saanud EKRE Karult piisavat ülevaadet

Geeniusele antud intervjuus väitis üle-eelmine IT-minister Kert Kingo, et EKRE riigikogu saadikud tõstatasid e-valimiste küsimuse eelmise ministriga fraktsioonis korduvalt, kuid temalt ei saadud piisavat ülevaadet toimuva osas.

“Iga-kord küsiti (minister Karult toim.), mida ta on teinud e-valimiste selgemaks, läbipaistvamaks tegemise suunas. Töögrupi raport on valmis, mida ta on teinud. Need küsimused olid igakordsed. Ma ei oska öelda, mida ta seal tegi ja kas ta midagi tegi. Mul puudub informatsioon. Ma tean vaid meedia vahendusel, et lõppraport saabus ja edasine info mul puudub. (Fraktsiooni koosolekutel toim.) küsisid mitmed saadikud korduvalt. Siiamaani ei ole aru saanud, mis on konkreetselt tehtud või mis on saanud, sest mul puudub info. Ta vastus oli tegeleme,” ütles Kingo.

Karu ütles, et ta põhimõtteliselt saab aru, millest võib olla tema eelkäijale jäänud selline arusaam, kuid tema kinnitusel andis ta riigikogus EKRE saadikutele siiski oluliselt detailsemaid vastuseid ning aeg-ajalt andis tema asemel ülevaateid ka tema nõunik.

“Loomulikult oli info detailsem. Fraktsioonis on antud edasi ka info, et e-valimised ei ole tegelikult majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi või selle ministri haldusalas. Sai kirjeldatud, mis seisus olukord on ja nõuniku ülesanne jäi fraktsiooni informeerimine. Info jagamine oli oluliselt sisukam. Ma saan aru, miks selline kokkuvõte on tema pähe tulnud. Kui ootad konkreetseid vastuseid, millal midagi saab siis võib tekkida tunne, et asjad ei liigu edasi. Aga asjad on liikunud edasi, ma ei saa anda hinnangut, kas need on liikunud edasi piisavalt kiiresti Kingo jaoks,” ütles Karu Geeniusele antud kommentaaris.

Karu täpsustas veel sedagi, et alates veebruari lõpust, mil ta palkas nõunikuks Randmaa, hakkas e-valimiste teemaga just nõunik tegelema. Randmaa koordineeris tööd MKMi ja kõigi teiste osapoolte vahel. Ainus kord, mil Randmaa ei olevat e-valimiste teemadega olnud seotud, oli eelmisel nädalal peetud videokoosolek valimiskomisjoni, valimisteenistuse ja ministri vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.