Jaanus Vihand: kui Tallinn oleks mõne IT-firma projekt, oleksid majad poolikud, viltu või akendeta

Jaanus Vihandi sõnul peaksid arendajad mitte lubama kompetentsi, mida neil pole.Postimees/Scanpix

Tallinnas toimus eile Eesti suurim tehnoloogiakonverents Tech Day 2019, kus teiste hulgas astus üles ka tänavu aasta juhiks valitud Jaanus Vihand, kes oli oma ettekandes IT-firmade suhtes üsna kriitiline ja selgitas, miks paljud IT-projektid Eestis tellijate jaoks mitterahuldavalt lõppevad.

“Selle põhjal, mida ma oma sõpradelt ja tuttavatelt ärijuhtidelt kuulen, võib öelda, et kui Tallinna linn oleks mõne ettevõtte tehtud IT-projekt, siis oleks majad viltu, mõned poolikud ja mõned akendeta,” sõnas Vihand. “Eestis pole piisavalt häid partnereid, kellele anda mitmeid projekte korraga kätte.”

Tema sõnul taandub paljude IT-firmadega asjaajamine tasandile, kus vaieldakse täiesti mõttetute asjade üle. “Meile öeldakse, et tellisite küll aknad ja uksed, aga keegi ei nõudnud, et need lahti peavad käima,” imestas ta. “See on ettevõtetele väga tõsine probleem.”

Endine Coop Eesti ja praegune Apollo Grupi tegevjuht Vihand rääkis, et ohtralt on probleeme ka tähtaegadega. “Tähtajad huvitavad umbes nii palju, et oleks võimalik raha juurde küsida. Muidu kliendi seatud kuupäevadest väga ei hoolita,” ütles ta.

Vihand tõi oma tööelust mitmeid näiteid. “Partnerfirma arendas meile uut personaliarvestustarkvara. Kaks päeva enne ettevõte palgapäeva ja tarkvara juurutamise lõppfaasis öeldi, et nad lähevad nüüd kuuks ajaks kollektiivpuhkusele,” meenutas ta.

Samuti on Vihandi sõnul ette tulnud seda, et klient tellib partnerilt spetsiaalselt oma näo järgi kujundatud projekti ja hiljem selgub, et partner on otsustanud selle tellija konkurendile maha müüa.

Ka tellija peab muutuma

Mees rõhutas, et kindlasti pole kõik IT-firmad sellised ja vahel on kivi ka tellija kapsaaias.

“On väga palju näiteid, kus tehakse kuid või lausa aasta eelanalüüsi ja kui asi töösse läheb, siis selgub, et tellija on rääkinud ühte keelt, aga partnerfirma sai sellest hoopis teistmoodi aru,” rääkis Vihandi.

Vihandi sõnul lõpeb enamik projektidest nagu Tallinna teedeehitus: alguses ilus, kuid aasta pärast auke täis. “Tellija ei oska tellida, arendaja püüab võimalikult odavalt läbi saada ja tulemus ongi selline.”

Ta märkis lisaks, et ka tellija peab olema valmis muutuma ja ei saa loota, et kõik lahendused kinnistuksid üleöö.

Kui valida partnerit, siis tuleb Vihandi sõnul teha väga põhjalik taustauuring ja vaadata teisi projekte, mida partner on teinud. Projektil peab samuti olema tellija poolt selge visioon ja kaasama peab inimesi, kes reaalselt ka lõppkasutajad on. Alahinnata ei tohi ka järelvalve osa. “Palgake endale spetsialistid, kes teevad järelvalvet,” soovitas Vihand.

Teenuse osutajale soovitab Vihandi mitte müüa kompetentsi, mida neil pole. “Kui arvad, et saad asja töö käigus selgeks, siis eksid,” sõnas ta.

Sama kehtib aja kohta: liiga tihti juhtub olukordi, kus arendaja avastab poole projekti pealt, et on tõsises ajanappuses. “IT-firma ei tohi olla nagu lennukompanii, kes pileteid üle müüb,” ütles Vihand.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.