Kert Kingo (EKRE) juhtimisel loodi eile riigikogus e-hääletamise läbipaistvaks muutmise toetusrühm, mille algatamine tulenes Kingo sõnul sellest, et saada ülevaade, mida on erinevad riigiasutused teinud pärast mullu detsembris valminud e-valimiste töörühma lõppraportit.
Põhiprobleemidena näeb Kingo seda, et e-hääletades saab inimene oma häält korduvalt muuta ning sedagi, et ei ID-kaardi ega mobiil-ID näol ei ole topeltautentimine tagatud. Probleemi võiks siinkohal lahendada näotuvastustehnoloogia.
Kas töörühm leidis 25 probleemi või tehti hoopis 25 ettepanekut?
Suuresti EKRE liikmetest koosneva riigikogu toetusrühma esimeheks on Kert Kingo, kelle sõnul on toetusrühmal soov saada ülevaade, mida valimisteenistus ning muud riigiasutused on teinud mullu detsembris valminud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi e-valimiste töörühma lõppraportiga.
“Mida nad selle teadmisega peale hakkavad? Kas see (lõppraport toim.) jääbki niisama lauale? Me teame, et probleem on seal ja seal ja see koht ei ole turvaline ja see ei ole enam kaasaegne ja kas nüüd jääbki see asi sellise teadmisega seisma. See ongi selle (toetusrühma toim.) eesmärk,” ütles Kingo Geeniusele antud intervjuus.
Kuigi Kingo väitis intervjuu jooksul läbivalt, et tema poolt ministrina algatatud töörühm leidis e-valimiste osas 25 probleemi, siis ei pea see väide paika. Töörühm tõi raportis välja 25 ettepanekut, millele peab edaspidi tähelepanu pöörama. Nende seas on erinevaid punkte, millest näiteks ühes toodi välja, et e-hääletada peab saama ka mobiiltelefoni vahendusel. Selles osas valmis sel nädalal ka analüüs, mis toetab nutiseadmega hääletamise võimalust. Töörühm ei leidnud põhjusi e-hääletamise lõpetamiseks ega ka mitte peatamiseks.
E-valimiste jätkamise osas leiab Kingo kindlameelselt, et seni kuni ei ole ära lahendatud tema algatatud töörühma tõstatatud teemasid, siis ei tohi e-hääletamist toimuda.
“Kui on 25 probleemkohta, mida on tuvastatud vaieldamatute spetsialistide töögrupp, siis ei ole võimalik sellise hääletussüsteemiga edasi liikuda enne, kui on need probleemid lahendatud, muudatused sisse viidud ja ära parandatud või registreeritud sõltuvalt sellest, milles probleem on,” ütles endine minister Kingo.
Lisaks sellele, et saada ülevaade, mis on töörühma järgselt asjadest saanud kavatseb Kingo kutsuda toetusrühmaga kohtuma erinevaid spetsialiste ning justiitsministeeriumi esindajaid ja õiguskantsleri, kellega arutada, kuidas e-valimiste teema lahendada nii, et see oleks ka seaduslikult õige ja korrektne.
“Me kindlasti kutsume erinevaid spetsialiste meiega kohtume, et seda teemat arutada. Saada selgeks, kes ja kui suureks probleemiks midagi peab. Kui oluline võib see probleem olla. Praegu veel nimesid ei hakka igaks juhuks nimetada kuna me pole veel kokkuleppeid saanud, kuid näiteks küberturvalisuse tippspetsialisti kutsume ja mida tema arvab üldse sellest. Selliseid arutelusid viime läbi,” täpsustas Kingo.
Eelmise aasta augustis leidis õiguskantsler Ülle Madise, et elektroonilise hääletamise süsteem vastab valimiste põhiprintsiipidele, kuid elektroonilise hääletamise tehniline lahendus vajab pidevat kriitilist hindamist ja edasiarendamist.