Uudis

Kevadest enam varateismelised endale ise Eestis Facebooki kontot teha ei tohi

Tuleval aastal hakkab Euroopa Liidus andmekaitsevaldkonda reguleerima isikuandmete kaitse üldmäärus, millega kaasneb ka asjaolu, et varateismelised ei tohi endale ilma vanema loata Facebooki kontot luua.

Andmekaitse inspektsiooni peadirektor Viljar Peep sõnas, et üldmääruse kohaselt võib alaealine suhtluskeskkonda kasutades anda oma isikuandmete töötlemiseks nõusoleku, kui ta on vähemalt 16-aastane. Noorema lapse puhul peab isikuandmete töötlemiseks andma nõusoleku lapsevanem. See ei kehti aga mitte ainult suhtluskeskkondade nagu Facebook puhul, vaid ka kõikide teiste infoühiskonna teenuste puhul.

Kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele on antud võimalus kehtestada selle reegli osas erand ja tuua vanusepiir allapoole. Siiski peab see jääma vahemikku 13-16 aastat. Justiitsministeerium pakub rakendusseaduse eelnõus vanusepiiriks 14 aastat, AKI hinnangul tuleks vanusepiir langetada aga 13. eluaastale, kuna sama vanust kasutavad kõik suured teenusepakkujad, kes seni on lähtunud USA seadusest. “Pole põhjust arvata, et noored eurooplased küpsevad ameeriklastest aeglasemalt,” sõnas ta.

Peep rõhutas siiski, et sammuga ei kehtestata mitte uut piirangut, vaid tuuakse vanusepiiri hoopis allapoole. Siiani on isikuandmete töötlemisel lapsevanema nõusolekust lähtutud kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. Edaspidi on see piir infoühiskonna teenuste osas madalamal.

Ta lisas, et rääkides laiemalt ehk mitte enam suhtluskeskkondade erandist, vaid kõigist muudest andmetöötlustoimingutest, siis juhul kui andmeid kasutatakse nõusoleku alusel, peab selle nõusoleku alaealise eest andma tõepoolest lapsevanem. Kui aga andmete töötlemine toimub mõnel muul õiguslikul alusel, näiteks kooli poolt seaduse alusel, ei ole lapsevanema nõusolekut vaja.

Märksõnad: ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.