Uudis

Koolilõpetajad ei luba andmekaitse reeglitele viidates koolil oma nime avaldada

Andmekaitseseadus annab õiguse õpilasel keelduda oma nime avalikustamisest. Foto on illustreeriv.Foto: Elmo Riig/Scanpix

Koolides on lõpetamiste aeg ja kuigi paljude jaoks on abituuriumi lõputunnistus uhkuse asi, ei luba mõned koolilõpetajad koolil oma nime avaldada. Andmekaitseseadus annab neile selleks õiguse.

“Meil on lõpetajate hulgas neid, kes on koolile teada andnud, et nad ei taha oma nime avaldamist,” kinnitas Tartu Miina Härma gümnaasiumi direktor Ene Tannberg.

“Neid on võib olla vähemus, viis kuni seitse nime tuleb sellist ära. Aga me ei saa ju nende soovi vastu olla, nad hakkaksid meie vastu protsessima,” rääkis koolijuht. Tannbergi sõnul on nüüd juba viimased mitu aastat loobutud koolilõpetajate nimekirja avaldamisest.

Andmekaitse inspektsiooni teatel peab olema koolilõpetajate nimekirja avaldamiseks õiguslik alus. Kohustust ühegil koolil nimekirja avaldada ei ole

“Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus annab õiguse teha spetsiaalne eeskiri ja kui hoolekogu ning õpilasesindus on sellega nõus, saabki edaspidi sellest lähtuda. Muidugi eeldab see eeskirjast teavitust kõigile õpilastele ja lapsevanematele, sest alati peab jääma õigus loobuda koolilõpetajate nimekirjas oma nime avaldamisest. Alternatiiv on ka nõusolekute võtmine. Sel juhul on vaja aga kõigilt õpilaste või õpilaste vanemate nõusolekut,” selgitas inspektsioon oma märguandekirjas.

Mõni Eesti kool siiski nimekirju avaldab. Selleks on neil õigus seepärast, et juba sisseastudes on õpilastelt võetud nõusolek nimede avaldamiseks ja keegi selle vastu olnud.

Üks seline on Pärnu Koidula gümnaasium. “Meie lõpetajate nimekiri ilmus eelmisel nädalal Pärnu Postimehes ära. See on ju ikkagi suur saavutus, mille üle õpilastel on põhjus uhke olla,” rääkis Koidula gümnaasiumi direktor Indrek Kaldo.

Tema sõnul võetaksegi juba 10. klassi astudes lapsevanemalt kirjalik nõusolek, et heade õpitulemuste korral võib kool õpilase nime avaldada. “Keegi pole selle vastu protestinud,” ütles Kaldo.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.