Uudis

Krüptokaevurid on Eesti graafikakaartidest tühjaks ostnud, tavainimestele jäävad tühjad pihud

Juba mõnda aega on maailmas valitsenud olukord, kus mängurid ja entusiastid peavad arvutipoodidest kurva näoga lahkuma, kuna mõistliku hinnaga videokaarte turult ei leia, sest need kõik on kokku ostetud krüptoraha kaevandajate poolt. Sama on seis ka Eestis ning arvutipoodide sõnul on seadmete hinna tõusnud mitmekordseks.

Tõnis Lind Arvutitargast sõnas Geeniusele, et krüptoraha kaevandamine graafikakaartidega on jõudnud massideni ja turg on pea täielikult tühjaks ostetud graafikakaartidest, mis maksavad üle 200 euro. Just need kaardid on need, mille sooviks arvutisse pista ka mängurid.

Kui algselt oli suurim huvi AMD kaartide vastu, seda eriti RX580, RX480, RX570 ja RX470 kaartide näol ning samuti ka Vega-seeria, siis see ei veel nii suurt mõju tavakasutajale või mängurile ei avaldanud, kuid seoses nende kaartide saadavuse vähenemise ja hindade kiire kasvuga, hakati järjest kiiremini ära ostma NVIDIA kaarte.

Algselt olid populaarsed kindlad mudelid: GTX 1070 ja GTX 1070 Ti, nende saadavuse kadumisega laieneti kiirelt, kadusid ka GTX 1060 6 GB ja GTX 1080Ti kaardid ning järgneva hinna kasvuga laienes tormijooks kogu NVIDIA kaartide valikule, mis piisavalt videomälu omasid.

Algul läksid tuntud brändid, siis läks kõik

Kui algselt eelistasid kogenumad kaevurid osta pigem tuntud tootjate kaarte ning nende paremate jahutustega mudeleid, siis saadavuse vähenemise, hindade tõusu ja vähemteadlike ning uute kaevandamishuviliste hulga kasvuga osteti ära kõik, mis graafikakaarti meenutab, lausus Lind.

Ka Ordi tootejuht Elmo Kramp tunnistas, et turul valitseb keeruline olukord. Ta sõnas, et kaevandamine on mõjutanud oluliselt saadavust Nvidia kaartide puhul, seda alates GTX 1060 3 GB mudelist, ning ka AMD kaartide puhul, seda alates RX570 4 GB mudelist. Niisamuti on seis nukker toiteplokkide puhul, kus saadavus on oluliselt halvenenud alates 750 W 80+ Gold mudelitest ja ka emaplaatide puhul, kus ostetakse ära plaadid, mil on 6 või rohkem PCI-e pesa.

“Kui varem oli tavaliseks tarneajaks ligikaudu nädal, maksimum kaks nädalat, siis nüüd võib teatud toodetel olla tarneaeg kuni kaks kuud,” märkis ta.

Metsik hinnahüpe

Lind sõnas, et hindade kasv on olnud küllaltki sujuv ja mõjutas erinevaid kaarte erinevalt, kuid üldises plaanis on GTX 1060 ja võimsamate kaartide hinnad tõusnud kuni kahekordseks.

Kramp märkis, et nii AMD kui NVIDIA on tõstnud kaevandamiseks sobilike graafikakaartide hindu detsembrist alates, sõltuvalt mudelist 10-30%.

Näha on, et kaevandamisbuum ei ole raugemas. Kaarte üritatakse osta endiselt palju, aga kuna graafikakaarte ja seonduvat riistvara nagu emaplaate, võimsaid toiteplokke ja odavaid protsessoreid ei ole saada, siis on asja täpset kulgu keeruline hinnata.

“Nõudlus on endiselt suur ja pidevalt tellitakse tooteid märkamata saadavust. Laos on üks kaart, aga tellitakse toodet 15 tükki ja makstakse kõik ette,” lausus Lind.

“Jaanuari müügi tulemusena ei ole rahunemise märke näha, graafikakaarte otsitakse üle Euroopa ning saadavad kogused on piiratud,” lausus Kramp.

Poodidele asi ei meeldi

“Üldiselt me seda väga ei poolda, aga ei ole ka väga tungivalt piiranud,” kommenteeris Lind kaupluse suhtumist krüptorahakaevandajate ostubuumi. “Põhiline mure kaevuritele müümisega on hilisemad probleemid garantiiga ja kui krüptorahade hinnad langevad, siis üritatakse kaardid tahtlikult ära lõhkuda ning garantiisse tuua.”

Ka Kramp märkis, et tegemist on probleemiga, kuna kaevandajad tellivad graafikakaarte pikema perioodi peale ette, seega võib juhtuda, et graafikakaartide lattu saabumise hetkeks on kõik juba ette ära müüdud.

Tavaline mängur jääb lihtsalt ilma

“Teeme, mis suudame, et kliendid saaks kaarte, aga hetkel ei ole neid kuskilt võtta,” lausus Lind ja soovitas mänguritel oodata. Ta lisas, et kui on see võimalik, siis uue tervikliku valmis arvuti ostuga on võimalik saada graafikakaarte mõistliku hinnaga.

“Nii suurtootjad kui ka meie paneme kõrvale graafikakaarte, et ehitada arvutikomplekte ja hoida neid enam-vähem mõistliku hinna juures,” lisas ta.

Ka Kramp soovitab varuda kannatust. Klient peaks tegema tellimuse ning olema valmis ootama, kui soovitakse kindla toote kindlat mudelit võib ooteaeg olla üpris pikk.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.