Kurb lugu Eestist: laps tahtis “Growtopia” abil perele lisa teenida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pilt on illustratiivne.

Selle juhtumi keskmes on 8-aastane poiss, kes elab väikeses maakohas ja kelle pere oli majanduslikult kehval järjel. Et pere olukorda leevendada, hakkas poiss süsteemselt “Growtopiat” mängima, lootes sealt perele lisaraha teenida. Tulemuseks olid aga krooniline magamatus, käitumishäired ja õpiraskused.

Poiss oli kohtunud mingi tuttavaga, kes oli rääkinud, et ta teenib hullult hästi “Growtopia” asjade müügiga. Et asja mõista, selleks on oluline teada, et “Growtopia” mängu üks osa on virtuaalsete esemete ost ja müük. Selline kauplemine väljub vahel ka virtuaalsusest reaalsusesse ning asju saab ka veebi erinevatesse keskkondadesse müüki panna.

Poisile tundus see hea äriideena, sest tema tuttav oli ometi “Growtopiast” teenitud rahaga ostnud endale suure teleka ja veel ühte-teist. Kas see ka tõele vastas, seda me ei tea, aga poiss lugu uskus ja seetõttu aktiivselt “Growtopias” toimetama asus.

Geeniusele vahendab lugu poisi nõustaja, kes perega kohtus. “Mingit raha ta sealt muidugi ei teeninud.” Tulemuseks oli hoopis krooniline magamatus, käitumishäired ja õpiraskused.

Tegu oli pealtnäha täiesti tavalise omaealise poisiga. Oma telefoni, mille peal “Growtopiat” mängida, tal ei olnud.

“Kodus tekkisid tülid, kui ta vanemate telefoni või arvutit ei saanud kasutada või siis ta püüdis seda salaja teha,” rääkis nõustaja.

Et selliste mängudega reaalselt raha teenida, tuleb sinna panna väga palju tunde või siis kasutada keelatud võtteid, nagu automaatne kasvatamine. Viimane teguviis aga võib lõppeda sinu “Growtopia” konto kustutamisega ja nii riskid kaotada kõik teenitud asjad.

“See on peaaegu nagu mängustatud Bitcoin või pigem token. Omab reaalset väärtust, mis kujuneb turul, aga on kasutatav ainult mänguplatvormi siseselt ja turvalisusest pole ollagi,” kommenteeris nõustaja seda olukorda.

Nõustaja kohtus vanematega ainult ühe korra ja ta ei tea, kuidas või kas olukord lõpuks lahenes/laheneb. Lapsevanematele aga paneb ta südamele, et nad uuriksid rohkem, mis mänge lapsed mängivad.

Vägivaldsus pole nii suur probleem

Kusjuures nõustaja sõnul on olulisemad sellest, kas mäng on vägivaldne või mitte, selle mängu mehaanikad. Mängude reitingute probleem on see, et need kehtivad graafilise poole peale, näiteks kas mängudes on verd või tulistamist.

“”Growtopia” näeb ju ülimalt süütu välja, aga see mehaanika on tõeliselt kuri. Igasse jututuppa võib halbu inimesi sattuda, aga see mäng sunnib mängima kui tahad edukas olla,” selgitab ta.

“Nende skämmide halb osa on see, et tihti petavad sind oma tuttavad ja siis kandub küberkiusamine päris maailmasse. Õpetajad ja vanemad aga ei võta kuulda, sest need ei ole “päris asjad”, mis sul mängust ära varastati või lõhuti ja üldse see on ju ainult mäng,” ütleb ta.

Lapsevanemad peaksid kindlasti ka vaatama, kas mängul on mängusisesed maksed ja võimalusel need välja lülitama või koodi alla panema. Või krediitkaardi üldse lahti ühendama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.