Uudis

Küsitavalt eetilise äpi arendamine ei anna alust e-residentsuse äravõtmiseks

Eelmise nädala lõpul levis internetis kulutulena Eesti e-residendi loodud äpp DeepNude, mille abil sai naisterahvaste riietest “läbi näha”. Suurest populaarsusest tingituna võttis äpi arendaja Fabio Carbone (29) selle aga reede hilisõhtuks internetist maha.

Äpp tekitas paljudes küsimusi, kas sellise programmi loomine on eetiline. E-residentsuse Eesti avalike suhete juhi Katrin Vaga sõnul on isikut tõendavate dokumentide seadusega pandud paika e-residentsuse kehtetuks tunnistamise alused ning ebaeetilisus ei kuulu selle alla.

Vaga ei saa konkreetse äpi looja e-residentsuse staatust kommenteerida, kuid Geeniusele teadaolevalt on Carbone e-resident olnud vähemalt käesoleva aasta jaanuarist saadik. Seda, kas kõnealuselt isikult võetakse e-residentsus ära ei oska ega saa Vaga samuti kommenteerida kuna see on dokumendi väljaanda ehk politsei- ja piirivalveameti otsustada.

Küll aga saab ta kinnitada, et kui mõni e-resident loob äpi, mis õhutab viha, levitab terroristlike sõnumeid või võimaldab pedofiilia levikut on seaduslik alus dokumendi kehtetuks kuulutamiseks ehk e-residentsuse ära võtmiseks olemas.

“Dokumendi kehtetuks tunnistamise ei toimu vaid viite põhjal vaid sellele eelneb täiendav uurimine, veendumaks, et kehtetuks tunnistamine on põhjendatud otsus. Kui kiirelt see juhtub, on raske vastata, sest kõik sõltub konkreetsest juhtumist. Vajadusel peatatakse uurimise ajaks dokumendi sertifikaadid,” sõnas Vaga.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.