Läbimurre: maailma suurim jaekett Walmart hakkab kasutama Eesti tehisintellekti

Pactumi tuumiku moodustavad Kaspar Korjus, Martin Rand ja Kristjan Korjus.FOTO: Pactum

Eesti startup Pactum, kes arendab läbirääkimiste tehisintellekti, alustab koostööd USA suurima jaeketiga Walmart. Koostöö Walmartiga algab pilootprojektina, kus läbirääkimisi peetakse kliendi pikaajaliste tarnijatega.

Kontakt jaegigandiga ei tekkinud mitte suure lombi taga, vaid hoopis Viljandis. “Esmane kohtumine Walmarti esindajatega toimus Viljandis, Cleveroni kontoris. Cleveron võimaldas kolmel Eesti iduettevõttel ennast Walmartile tutvustada ning Walmartil tekkis meie vastu koheselt suur huvi. Järgmised kohtumised toimusid Walmarti peakontoris, Bentonville’is,” rääkis Korjus digiPROle.

Lepingu detaile osapooled ei avalda. Mida tähendaks Pactumile, kui pilootprojekt õnnestub ning WalMartist saaks ettevõtte püsikunde? “Walmart on maailma suurim ettevõte ning nendega koostöö on meie jaoks väga oluline. Samas on huvi läbirääkimisi automatiseerida maailmas väga suur, nii et töötame edasi ka teiste suurte ettevõtetega,” vastas Korjus.

Korjuse sõnul räägivadki nad peamiselt läbi Ameerika suurettevõtega, kuid teevad koostööd ka Eesti suuremate ettevõtetega. “Juhul, kui hea lugeja näeb, et ka temal on tuhandeid standardseid läbirääkimisi kas ostu või müügiprotsessis, siis võib julgelt meile teada anda,” märkis Korjus.

Pärast ehmatust tuleb kasv

Kriisi mõju on Korjuse hinnangul ajutine. “Kui ettevõtetel on esimene ehmatus kontrolli alla saadud, siis näeme, et soovitakse massiliselt kliendi- ja tarnijalepinguid läbi rääkida. Asjaolud on kiires muutuses ja see sunnib ettevõtteid olemasolevaid lepinguid üle vaatama,” selgitas Pactumi looja.

Walmart ongi ilmekas näide. Nii suurel ettevõttel võib olla nii palju lepinguid erinevate tarnijatega, et inimesel oleks ääretult raske neid kõiki uuesti üle vaadata ning vajadusel läbirääkida. Pactumi tehisintellekt teeb selle ise ära.

Pactumi tehisintellekt

Sisuliselt võimaldab Pactumi tarkvara seda, et kui keegi soovib Walmartis mõnda oma toodet müüa, siis peab ta läbirääkimisi robotiga. “Süsteem teab ette, mis on meie kliendile võimalikud head läbirääkimiste tulemused. Seejärel saadab süsteem tarnijale kirja, kus kutsub üles läbirääkima. Kirjas on link, mis avab Pactumi läbirääkmise vestluse. Tarnija seejärel vestleb süsteemiga, andes mõista oma eelistustest, rääkides läbi toodete hinnad ja muud tingimused,” selgitas Korjus.

“Kui kokkulepe on saavutatud, võimaldab süsteem selle lepinguks vormistada ja mõlema poolt allkirjastada. Seejärel uuendatakse kliendi andmebaasis automaatselt kõik vajalikud andmeväljad,” jätkas Korjus.

Aitab raha kokku hoida

Läbirääkimiste automatiseerimine annab rahalise kokkuhoiu ja võimaldab leida uut tulu igas suuruses tarnijalt. Nii näiteks kaotavad KPMG uuringu järgi ettevõtted ebaefektiivsete lepingutega 17-40% tehingu väärtusest. Pactumi hinnagul on Fortune Global 500 ettevõtetel 200-500 miljardi dollari jagu haldamata lepinguid tarnijatega.

„82% tarnijatest on öelnud, et eelistavad inimeste asemel läbirääkida Pactumi tehisintellektiga. See ei tule üllatusena, kuna süsteem võimaldab kaasata sisulisse läbirääkimisse iga potentsiaalse tarnija – suurtest tegijatest butiikide ja pop-up poodideni,“ lisas Pactumi tegevjuht Martin Rand.

Pactumi asutasid endine e-residentsuse juht Kaspar Korjus, idufirma VitaFields kaasasutaja Martin Rand ning endine Starship Technologies’i tehisintellekti juht Kristjan Korjus 2019 aasta septembris. Ettevõte kaasas miljon eurot kasvukapitali kohalikelt investoritelt, kelle hulka kuuluvad Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinn, Skype Eesti endine tegevjuht Sten Tamkivi, Twilio tehnoloogiajuht Ott Kaukver ja TransferWise’i kaasasutaja Taavet Hinrikus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.