Uudis

Leedukaid huvitab Eesti e-valimiste süsteem, tahetakse põhjalikku ülevaadet

Leedu lipp.Foto: Shutterstock

Leedu valimisteenistus soovib Eesti kolleegidelt saada põhjaliku ülevaate meie e-valimistest. Eesti valimisteenistusele saadetud kirjas kiidetakse eestlasi tehtud töö eest ning tuuakse välja, et vastavalt tänavu 30. juunil vastuvõetud seadusega on nüüd ka Leedus lubatud interneti vahendusel osaleda valimistel.

Leedukad soovivad eestlastelt teada saada, kui kaua võttis Eestis e-valimiste juurutamine aega, kui kaua võtab süsteemi nii-öelda paberil loomine ning reaalsuses loomine aega, kui kaua võtab auditeerimine aega ning kui kaua võtab valijate informeerimine aega. 

Elektroonilist hääletamist on Eestis kasutatud 2005. aastast saadik, mil seadustati see ära. Enne süsteemi kasutamist riiklikel valimistel katsetati seda pilootprojekti käigus Tallinna elanike küsitluses. 

Kui Eestis on seadustatud e-hääletamine täielikult, siis leedukad kirjutasid seadusesse, et seda hakatakse võimaldama neile kodanikele, kes asuvad välismaal ning ei saa mingil põhjusel saatkonda hääletama minna. 

Kuigi Eesti e-valimisi on läbi aastate korduvalt erinevate osapoolte poolt kritiseeritud ei ole süsteemist leitud ühtegi turvanõrkust läbi mille saaks e-hääli võltsida või süsteemi kuidagi teistmoodi halvata.  

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.