Uudis

LHV võtab nüüd uusi kliente vastu veebikaamera kaudu

Isikutuvastust pakkuva ettevõtte Veriff tegevjuht Kaarel Kotkas näitab videotuvastust. Foto: Hans Lõugas

LHV käivitas täna videosilla teel isikutuvastuse, mille kaudu saavad Eesti kodanikud ja residendid pangas konto avada ilma füüsiliselt esindusse minemata. Vähem kui veerand tundi võtva protsessi jaoks on vaja isikut tõendavat dokumenti ja veebikaameraga internetti ühendatud arvutit.

Turvakontroll

“Seni on saanud kliendiks tulla kas meie kontoris või mõne meie partneri juures, need on Selverid ja Euronicsid üle Eesti,” rääkis Geeniusele panga jaepanganduse juht Andres Kitter. “Meie eesmärk on see, et klient saaks veebi teel kõik oma asjad ära aetud ja juba praegu sõlmivad pooled uued kliendid oma kliendilepingu internetis.” LHV ei kavatse aga uusi kontoreid avada ja püüab saada uusi kliente nii, et see oleks inimeste jaoks võimalikult mugav, mistõttu käivitati koostöös isikutuvastusteenuseid pakkuva firmaga Veriff uus võimalus.

Protsess ise on lihtne ja osa LHV kodulehel olevast kliendiks astumise ankeedist. Pärast väljade täitmist käivitab brauser veebikaamera. “Me toetame hetkel Firefoxi, Chrome’i ja Operat,” loetles Veriffi tegevjuht Kaarel Kotkas.

Tema sõnul kontrollib nende tehnoloogia taustal kasutaja arvutis näiteks paigaldatud laiendite (plugins) loetelu, et välistada inimese arvutis tegutsev pahavara, mis võib panga ja kliendi vahelise videovoo kaaperdada. Kotkase sõnul piisab ligi 5 Mbit/s kiirusega ühendusest ja ka kehvemast veebikaamerast, kuid inimene peaks istuma hea valguse käes.

Edasi tuleb arvutile näidata oma passi, ID-kaarti, juhiluba või elamisluba, seejärel toimub lühike vestlus Veriffi töötajaga, kes esindab panka ja küsib rahapesu tõkestamiseks nõutud küsimusi näiteks kliendi varade päritolu ja tegeliku kasusaaja kohta. “See intervjuu on rangelt reglementeeritud ja taasesitatav ning selles mõttes isegi turvalisem kui see, mida inimene võib ühekordselt pangakontoris rääkida. See on vajalik rahapesu tõkestamiseks,” rääkis Kitter.

Piirangud tehinguteks

Päris kõike nii nagu päriselt pangakontorisse minnes, siiski videotuvastusega teha ei saa. Esiteks on seadusega seatud piirangud, näiteks ei tohi video teel tuvastatud klient teha ühes kalendrikuus ülekandeid rohkem kui 10 000 euro ulatuses. Raha vastu võtmiseks piire pole.

Teiseks võtab LHV ise uut teenust praegu esimese etapina ja ei paku seda kõikvõimalikele klientidele. Kitteri sõnul on videotuvastus mõeldud eraklientidele, kes on Eesti kodanikud või residendid. Ärikliendid sellega kontosid avada ei saa, samuti mitte veel e-residendid. “E-residendid on põhimõtteliselt siiski veel panga jaoks mitte-residendid. Kui me oleme Eestis videotuvastuse järele proovinud, siis plaanime seda edaspidi ka e-residentidele pakkuda,” rääkis Kitter, aga ei täpsustanud ajaperioodi, millal see võiks juhtuda.

Märksõnad: ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.