Merlis Nõgene: MMSi Facebooki grupi sulgemine on oluline samm, aga sel poleks üldse tohtinud lasta nii suureks kasvada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aastaid Eestis MMSi vastu võidelnud Callisto kommunikatsioonibüroo juht Merlis Nõgene sõnas tänase Facebooki otsuse kohta aine propageerijate grupp sulgeda, et tegu on olulise löögiga MMSi turundajatele, kuid see ei pruugi neid murda.

Ta märkis, et kindlasti on tegu Facebooki poolt väga oluline sammuga, mis piirab kloordioksiidi tootjate ja turundajate tegevust.” Samas tuleb endale aru anda, et see on lihtsalt ühe eraettevõtte otsus pidada kinni reeglitest, mida see eraettevõte on ise oma keskkonna kasutajatele kehtestanud. Tõsi, selda otsust on tulnud kaua oodata, aga kui Facebook jõuab tegeleda Joel Steinfeldi ja Varro Vooglaiu postituste lugemisega ja neile eetrikeeldude väljajagamisega, siis oleks olnud üllatav, kui nad ei jõua MMSi sektantideni,” lisas ta.

“Samas tuleb tunnustada Terviseametit, kes võttis sel korras asja ette ja kätte ja näitas Facebookile, et nad peavad oma keskkonnas iseenda kehtestatud reegleid ka jõustama. Nagu ma olen aru saanud, siis see ei käinud päris üks-kaks-kolm,” lisas ta.

Nõgese sõnul on nüüd aga huvitav õiguskaitseorganite edasine käitumine. “Facebooki reegleid on rikutud, see on selge, aga kas lõpeb ka läbi sõrmede vaatamine sellele, et rikutakse Eesti seadusi? Kas kloordioksiidi valmistamise vahendite tootjad ja turundajad võetakse vastutusele või mitte?” lausus ta. “Rahvaterviseseadus ütleb üheselt „Avalik- ja eraõiguslik juriidiline isik ning füüsiline isik ei tohi levitada inimese tervist ja elukeskkonda kahjustada võivaid ideid, arvamusi, veendumusi ja muud teavet sõnas, trükis või muul viisil.“ Aga see on küsimus õigusspetsialistidele. Nii palju kui ma olen aru saanud, siis menetlused käivad ning astutud samme on rohkem, kui on avalikkusele teada.”

Kommunikatsioonikanal on murtud

Nõgene sõnas, et tema saab enda erialast lähtuvalt lausuda, et MMSi-viljelejate kommunikatsioonikanalid on saanud olulise tagasilöögi ning seda taastada ei ole lihtne, samas mitte võimatu. “Palju kahju juba sündinud seeläbi, et grupil lubati üldse nii suureks kasvada. Juba varem leitud mõttekaaslaste ja klientide uues kanalis üles otsimine on kindlasti lihtsam töö kui päris nullist alustamine. Kristjan Port hoiatas juba 2015. aastal, et sellist eksperimenteerimist ei tohiks massidesse lasta. Lasti,” ütles ta.

Ta lisas, et ei ole muud teha, kui olla valvas ja jätkuvalt tähele panna, kus sellised tegevused uuesti välja löövad. “Ega kloordioksiidiga laste, loomade ja vanurite mürgitamine ei ole ainus küüniline rumalus, millega lihtsameelsetelt raha ja tervist röövitakse. Aga see on nagu roolijoodikute püüdmine, sellega tuleb tegeleda, mis sellest, et homme on jälle keegi täis peaga sangas. Lootusetu bardak ei ole piisav ettekääne mitte millegi tegemiseks,” ütles ta.

“Oluline on avalikkuse ja riigiaparaadi üldine hoiak – et ei ole OK inimesi petta, nende nõrkustelt ja teadmatuselt teenida, neile tervist kahjustavaid trikke imeravimite pähe müüa. Kui riik suudab maksuraha motivatsioonil näiteks reguleerida hasartmängumaksude korraldamist internetis, siis rahvatervise motivatsioon võiks olla vähemalt sama oluline, et piirata tervisele ohtlike imeravimite levitamist internetis,” lisas ta.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.