Uudis

Minister Aab reklaamib sotsiaalmeedias, et just tema tõi Eestisse näomaske

Riigihalduse minister Jaak Aab.Foto: Gerttu Blank/Rahandusministeerium

Koos uue kuu algusega jõudsid sotsiaalmeediasse riigihalduse ministri Jaak Aabi reklaamid, mille eesmärgiks on olnud Eestis elavate inimeste teavitamine ning rahustamine. 

Ühes sellises teavitavas ning rahustavas reklaamis seisab minister transportlennuki ees, mis on äsja toonud Eestisse suurel hulgal isikukaitsevahendeid, ning näitab kaamerasse püstist pöialt. Teises istub minister toolil ning vaatab sülearvuti ekraani. 

Sotsiaalmeediast leiab postitusi, kus ministrit on selliste reklaamide eest kritiseeritud. Postitajad annavad mõista, et minister on oma töökohustuste reklaamimisega läinud liiale ja lõikab sellelt isiklikku kasu. 

Ministri nõunik on soovinud tõsta inimeste teadlikkust

Kokku on sel kuul riigihalduse ministri Jaak Aabi nimel Instagramis ja Facebookis ostetud kolm reklaami, mis keskenduvad ministri ühele praegustest tööülesannetest ehk isikukaitsevahendite hankimisele, mille määras talle eriolukorra juht Jüri Ratas. Kõnealuseid reklaame on eestlased sotsiaalmeedias näinud umbes 45 000 korral.

Kõigi reklaamide ostmise taga on olnud ministri nõunik Gerttu Blank, kuid nende eest on tasutud ministri rahakotist. Blanki sõnul on ta reklaamide tegemisel järginud põhimõtet, et reklaamis olev sõnum ei pruugi jõuda nii-öelda suurde meediasse, kuna on liiga spetsiifilise sisuga. 

See põhimõte ei ühti aga tõsiasjaga, et Aabi määramisest eriolukorra tööde juhiks isikukaitsevahendite hankimisel väljaspool tervishoidu on kajastanud pea et kõik meediaväljaandeid Eestis. Minister on antud teemaga seoses esinenud ka mitmel korral valitsuse poolt korraldatud eriolukorra pressikonverentsidel ning on pikema usutluse andnud ka ETV saates “Esimene stuudio“. Isegi konkreetne transportlennukile vastuminek tehti ministrite poolt meediasõuks.

“Kriisi ajal on äärmiselt oluline inimestele info andmine, et tõsta nende teadlikkust, näiteks 2+2 reeglist, või anda rahustavat informatsiooni. Oluline on vältida paanika tekkimist, näiteks oli inimeste üheks hirmuks see, et ühel hetkel ei saa enam arstiabi, sest isikukaitsevahendeid pole,” ütles Blank Geeniusele antud kirjalikus kommentaaris. 

Üheskis kolmest reklaamis ei ole rõhutatud 2+2 reeglit ega antud ülevaadet ka muudest reeglitest, mis eriolukorra ajal kehtivad. Samuti ei ole seal otseselt öeldud, et arstiabi andmine jätkub. Sisuliselt on reklaamides korratud sõnumit, mida on meedia juba niigi kajastanud. 

Kolmest reklaamist üks on olnud suunatud konkreetselt vaid Saare maakonnas asuvatele inimestele. Kõnealune reklaam sisaldas loetelu Eestisse saabunud isikukaitsevahenditest ning kuhu täpsemalt need edasi toimetati. Reklaami ilustavad fotod maske kandvatest poetöötajates. 

Kuhu suunati eile saabunud kaitsevahendid? 🔸 1,5 miljon kirurgilist maski jaotati tervishoiuvaldkonna (672 000),…

Posted by Jaak Aab on Reede, 3. aprill 2020

Facebooki tööriista kohaselt, millega saab jälgida, kui palju raha on mõni poliitik reklaamidele kulutanud, selgub, et kõigi kolme reklaami puhul on raha kulutatud alla 100 euro. Blanki väitel on aprillis Aab selliste reklaamide arvelt rahakotti kergendanud 25 euro võrra.

Eelmise aasta septembrist saadik haldab ministri Facebooki kontoga seonduvat Blank, kelle sõnul pani ta toona ministriga paika ära koostöö üldised raamid, mille üheks põhimõtteks seati, et informatsioon tuleb erinevate kanalite pidi võimalikult paljude inimesteni.

“Kõrvaltseisjana saan kinnitada, et minister on kogu hingega oma töö juures. Ta töötab seitse päeva nädalas ning alustab koiduga ja viimased meilid saadab südaöösel või hiljemgi. Minister täidab oma tööülesandeid ning seda teen ka mina oma pädevuse piirides, milleks muuhulgas on ka inimeste informeerimine sotsiaalmeedia vahendusel,” ütles Blank.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.