Uudis

Mis juhtus mobiil-ID-ga ja miks see veel ikka (osaliselt) maas on?

ID-kaart klaviatuuri vahel.Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Mobiil-ID-d  ja ka ID-kaardiga autentimist on juba alates eile hommikust tabanud suured tõrked ja katkestused töös. Selgus, et põhjuseks on 8. mai öösel tehtud osade komponentide plaanilised uuendustööd, mille käigus läks midagi valesti.

SK Solutionsi teenuste ärijuhi Liisa Lukini sõnul on katkestus tingitud just sellest ja kuigi 8. mai öösel tundus, et uuendatud komponent töötab plaanipäraselt, siis tabas süsteemi tõrge, kui hommikul kasutajate hulk hüppeliselt tõusis.

Kusjuures komponent, mida süsteemis uuendati, olevat just see, mis on tekitanud viimasel ajal aeg-ajalt esinenud tõrkeid Mobiil-ID töös ja selle uuendamine oleks pidanud Mobiil-ID töökindlust tõstma.

Mobiil-ID kasutajaid on Eestis üle 200 000.

Terve eilse päeva prooviti uuendust normaalset tööle saada, aga see ei õnnestunud.

SK Solutions teatas küll eile, et osaliselt saadi uus süsteem alates kell poole kolmest tööle ja teenuseid lisatakse jooksvalt ja vastavalt võimalusele. Hiljem selgus, et uut versiooni ei saa ikkagi täielikult töökorda ja tuli tagasi minna vanale versioonile.

9. mai öösel tehti rollback ja uuendus võeti tagasi ning mindi üle eelmisele versioonile, millele lisati ükshaaval teenuseid juurde. Sellest on ka tingitud see, et osaliselt mobiil-ID töötab ja osaliselt mitte.

Liisa Lukini sõnul peaks täna alates kella 9-st teenuse töö järk-järgult taastuma. “Õnnestunud päringute arv on praegu hüppeliselt kasvanud,” sõnas ta.

Seega on lootus, et lähitundidel taastub Mobiil-ID töö täielikult.

RIA alustas järelevalvemenetluse

Seoses läbi aegade pikima Mobiil-ID teenuse katkestusega alustas riigi infosüsteemi amet  teenusepakkuja SK ID Solutionsi tegevuse üle järelevalvemenetluse.

“On arusaadav, et kõiki selliseid katkestusi ei saa ära hoida. Järelevalvemenetluse eesmärk on välja selgitada, mis läks valesti ja kuidas selliseid katkestusi tulevikus vältida,” ütles RIA küberturvalisuse teenistuse juht Uku Särekanno, kirjutab BNS.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.