Uudis

Olulised muudatused: tänasest peab droonilennutaja eksami tegema ja ennast registreerima

Drooniomanik peab nüüd lendamiseks teooriaeksami tegema.Foto: Shutterstock

Alates 1. juulist peavad kõik droonilennutajad omandama kaugpiloodi algpädevuse ning registreerima oma drooni Transpordiameti infosüsteemis.

“Muutub nii palju, et kui varem ei olnud kontrollimata õhuruumis drooni lennutamiseks vaja Transpordiameti luba, siis Euroopa Komisjoni uue rakendusmäärusega viime sisse selle, et kontrollimata õhuruumis on käitajal vaja end Transpordiameti lennuohutuse süsteemis ka registreerida ning omandada algpädevus,” selgitas Transpordiameti lennutegevuse osakonna vaneminspektor Mait Rõõmus.

Tänasest on avatud lennuohutuse järelevalve infosüsteemis võimalus käitaja ja drooni registreerimiseks ning ka A1/A3 algpädevuse eksami sooritamiseks. Eksami õppematerjalid on samuti Transpordiameti kodulehel saadaval. Vajalik on teha teooriaeksam, praktilist eksamit pole kavas korraldada.

Kõrguspiir madalamale

Üks muudatustest on ka see, et varasem kõrguspiir 150 meetrit tuuakse vastavalt komisjoni rakendusmäärusele madalamale – 120 meetrile. See tähendab, et kui seni oli vaja Transpordiametilt ühekordset luba taotleda siis, kui drooniga mindi kõrgemale kui 150 meetrit, siis nüüd on see piir 120 meetri peal.

Muudatused tulenevad Euroopa Liidu määrusest, mis hakkab Eestis täies mahus kehtima 1. jaanuarist 2022. „Tulevikus hakkame me nõudma kõigis kategooriates erinevaid pädevusi vastavalt riskile ja raskusastmetele. Praegu on vaja omandada lihtsalt algpädevus kontrollimata õhuruumis drooni lennutamiseks,” lausus Rõõmus. Algpädevus kehtib viis aastat ja on aluseks kõigi täiendavate pädevuste omandamiseks.

Uue korra järgi jaotatakse mehitamata õhusõidukid riskitaseme põhjal kolme kategooriasse: avatud; eri- ja sertifitseeritud kategooria. Nendest avatud kategooria on kõige madalama ning sertifitseeritud kategooria kõrgeima riskitasemega. Tänasest avatud A1/A3 algpädevuse eksami sooritanul on lubatud lennutada avatud kategooria mehitamata õhusõidukeid.

Käitajaks ei pea registreerima ennast juhul, kui lennutatakse vähem kui 250 grammi kaaluvat drooni, millel pole kaamerat ega muud andurit, mis on võimeline koguma isikuandmeid. Käitajaks registreerimise kohustus ei laiene ka vähem kui 250 g kaaluvale droon-mänguasjale, isegi kui sellel on kaamera.

Kontrollitud õhuruumis, lennuinfotsoonides ning kõrgemal kui 120 meetrit maapinnast on endiselt vajalik Transpordiameti ühekordne luba. Samuti toimub vanaviisi edasi Transpordiametiga kooskõlastamise protseduur. Transpordiameti ühekordse loa taotlemine ning mehitamata õhusõiduki kooskõlastamise protseduur vastavalt ühekordse loa tingimustele jääb samaks.

Toimetas Kristjan Ats Mägi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.