Uudis

Omavalitsuste nigel küberkäitumine viis valvekaamerate häkkimiseni

Möödunud sügiselt rünnati Harju omavalitsuste valvekaameraid, mille tulemusel need mitu päeva pilti ei salvestanud.

2017. aasta sügisel toimus rida sissemurdmisi Harju Omavalitsuste Liidu projekti “Turvaline Harjumaa” raames paigaldatud valvekaameratesse neljas omavalitsuses. Rünneteks kasutati ära kaamerate lappimata turvaauke ning asjaolu, et ligipääs seadmetele oli piiramata.

Kompromiteeritud kaamerad ei edastanud ega salvestanud mitme päeva vältel pilti. Tänu ühe valla infoturbetöötaja teavitusele sai RIA juhtunust teada ning edastati hoiatus teistele omavalitsustele, avaliku sektori infoturbejuhtidele ja elutähtsate teenuste osutajatele ning anti suunised turvanõrkuse kõrvaldamiseks.

Kohalikest omavalitsustest ei saa mööda

RIA märgib küberturvalisuse aastaaruandes, et võrreldes riigiga on kohalike omavalitsuste küberturvalisuse tase endiselt ebaühtlane.

Kuna kohalikud omavalitsused on Eesti digiriigi lahutamatu osa, võib nende nõrk infoturve tekitada riske ka riigi kesksetele andmekogudele.

Näiteks töötavad omavalitsused rahvastikuregistri või sotsiaalvaldkonna kesksete andmekogudega, mis nõrga infoturbe korral võib kaasa tuua riske delikaatsetele isikuandmetele. Kohalikel omavalitsustel on ISKE baasturbenõuete rakendamise kohustus, mida paljud omavalitsused siiski ei täida.

Rahandusministeerium on haldusreformi raames toetanud omavalitsuste IKT konsolideerimist ja töös on platvorm, mis muu hulgas lihtsustaks omavalitsustel infosüsteemide turvalist ülesehitamist.

RIA korraldab avalikule sektorile regulaarselt infopäevi ja seminare, millest on võimalik osa saada ka kohalikel omavalitsustel. Turbetaset aitaks ameti hinnangul omavalitsustes oluliselt parandada ka infoturbe eest vastutava isiku määramine, kes selle teemaga süstemaatiliselt tegeleks. Praegu on Eestis selliseid omavalitsusi üksikuid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.