Piirangud.ee veebilehe kaudu saab olla kursis riigis kehtestatud piirangutega

Geeniuse ajakirjanik Ronald Liive oli eelmisel nädalal segaduses selle üle, millised piirangud riigis koroonaviiruse pandeemiast tulenevalt kehtivad. Kuna ajakirjanik ei suutnud informatsiooni riigi poolt loodud kriis.ee veebilehelt kiirelt ning mugavalt kätte saada, tekkis tal uitmõte, mida presenteeris Twitteris.

Liive käis välja, et keegi võiks luua veebilehe, mis võiks olla ligipääsetav domeeni piirangud.ee kaudu, kust saaks kiirelt ja mugavalt kätte informatsiooni kehtivatest piirangutest. 

Ideest haaras kinni Tallinna Tehnikaülikooli vilepuhujana tuntud ning koroonakaart.ee looja Keegan McBride, kes ostis nimetatud domeeni loetud minutitega ära ning mõne tunniga oli veebileht koos sisuga kõigile avalikult kättesaadav. 

Terviseamet pani õla alla

Lisaks McBride’ile on veebi loomisega seotud Uku Tammet ning Anneli Kripsaar. Peale veebi loomist võttis McBride’iga ühendust terviseameti (TA) pressiesindaja Imre Kaas, kes jagas tunnustust, mille peale pakkus McBride omakorda välja, et TA võiks lehe sisu haldamisel kaasa lüüa. 

Kaas ütles Geeniusele antud kommentaaris, et ametil oli juba tegelikult ka endal mõte selline veebileht luua, kuid kodanikuühiskond jõudis ette.

“Avaldan Twitteri rahvale tunnustust, uitmõttest kulus esialgse teostuseni kõigest mõnikümmend minutit. See näitabki meie kodanikuühiskonna suurt tugevust, et inimesed on valmis panustama oma vabast ajast kriisi lahendamisse,” sõnas Kaas.

Tänaseks ongi TA ning McBride leppinud omavahel kokku, et kui õigusaktides tehakse piirangute osas muudatusi, annab amet neist ka piirangud.ee loojatele teada.

Kaas leiab, et nii on Eesti elanikel üks kiire koht, kust saada korraga kätte kogu piirangutega seonduv info ja juhised, mis on muidu jaotatud erinevate õigusaktide ning lehekülgede vahel.

“Eks siinkohal tuleb riigiametitel endale tõsiselt näkku vaadata, miks oli nii elementaarne asi seniajani tegemata. Tunnustasin Keegan McBride’i intitsiatiivi võtmise eest ning pakkusin Terviseameti poolt igakülgset abi,” lisas Kaas.

McBride’i sõnul on piirangud.ee näol tegu hobiprojektiga, mille edasise funktsionaalsuse osas on neil küll mõtteid olnud, kuid peaasjalikult nähakse vaeva selle nimel, et korrektne piirangute info oleks veebis esimesel võimalusel kättesaadava. 

Rahalist kompensatsiooni ei ole TA piirangud.ee loojatele pakkunud ja selle järgi pole McBride’i sõnul ka vajadust, kuna domeen maksis vaid kümme eurot ning veebimajutuseks on hetkel kasutusel tasuta variant. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.