Populaarne pereohutusäpp müüb kasutajate andmeid

Ainuüksi Google Play Store'is on rakendusel üle 50 miljoni allalaadimise.Foto: Shutterstock

Life360 on populaarne perekonna turvalisuse rakendus, mida kasutab 33 miljonit inimest üle maailma. Rakendust reklaamitakse vanematele, kui head võimalust jälgida oma laste liikumisi. 

Äpp näitab inimestele täpset, reaalajas informatsiooni nende sõprade või pereliikmete asukoha kohta. Lisaks ka liikumiskiirust ning nende seadme akutaset. Lisaks Apple’i asukohajagamise teenustele on Life360-el ka SOS-nupp ja sõiduki avarii tuvastamine. Ettevõtte sõnul on need funktsioonid päästnud elusid.

Ajakiri The Markup sai aga teada, et rakendus müüb laste ja perekondade liikumisandmeid umbes 12-le andmete edasimüüjale. 

Tegu ühe suurima andmete müüjaga

Intervjuudes endiste ettevõtte töötajate ja endiste andmete edasimüüjatega tuli välja, et rakendus on müünud massiliselt andmeid väga väheste turvamööndustega. Kõik neli intervjueeritavat kirjeldasid Life360-t, kui ühte suurimat andmemüüjat turul.

Rakenduse asutaja ja tegevdirektor Chris Hulls ütles ajakirjale, et ta ei saa kuidagi kinnitada ega ümber lükata, kas nende rakendus tõesti on suurim andmete müüja turul. Hulls lisas, et andmete müük on nende jaoks oluline, kuna aitab hoida rakenduse enamuse jaoks tasuvabana ning päästab nii mitmeid elusid.

Üks endine töötaja naljatas, et firma turundusfirma Cuebiq ei suudaks oma müügikampaaniaid teha ilma Life360-e pideva asukohaandmete voota.

Life360-e privaatsuspoliitikas on kirjas, et ettevõte võib jagada kasutajate informatsiooni kolmandate osapooltega nii, et kasutajate isikud ei ole otseselt tuvastatavad. Need kolmandad osapooled võivad anonüümseid andmeid kasutada ükskõik mis tarbeks.

Küberpoliitika uurija Justin Sherman ütles, et inimesed ilmselt ei tea, kui kaugele nende andmed rändavad. Ning lisas, et tõenäoliselt ei meeldiks inimestele slogan: “Sa saad vaadata, kus su lapsed on, kuid samuti saab igaüks, kes neid andmeid ostab.”

Ei nähta piisavalt vaeva andmete anonümiseerimisega

Kaks endist ettevõtte töötajat lisasid, et firma ei näe piisavalt vaeva selle nimel, et “anonüümsete” andmete taga olevat isikut ei saaks tuvastada. Eemaldati kõige ilmselgemad isikustavad detailid, kuid ei pühendutud asukoha informatsiooni “hägustamisele”. Alles jääb ka telefoni reklaamimise ID, mis privaatsusekspertide sõnul on palju väärtuslikum, kui inimese nimi.

Life360-e tegevjuht ütles, et ettevõte keelab klientidel andmete isikustamise ning järgib tööstuse parimaid praktikaid. Ta lisas, et vaid mõned kliendid, nagu Cuebiq, saavad asukohtade algandmeid. Hulls ütles veel, et ettevõte ei müü oma andmeid ka kindlustusfirmadele nii, et nad saaks muuta nende andmete põhjal inimeste kindlustusmaksete suurust.

Üldiselt ostavad turundajad andmeid selleks, et suunata reklaame ning investorid selleks, et jälgida, kus rahvas liigub.

Shermani sõnul toob ettevõte välja mõned juhud, kus nende rakendus tegi midagi head, kuid mitte neid juhtumeid, kus sääraste andmete ostmine ja müümine tõi endaga kaasa väga halvad tagajärjed.

Hulls kommenteeris selle peale, et nad ei tea ühtegi juhtu, kus nende firma poolt tulnud andmed on isikustatud. Ta ütles, et nende lepingud keelavad sellise tegevuse ja ettevõte suhtub rikkumistesse väga karmilt.

Oma asukohaandmete müümist on võimalik vältida

Rakenduse kasutajatel on võimalik minna rakenduse seadetesse ja lülitada välja andmete müümine. Vastasel juhul võivad inimeste asukohaandmed juba 20 minutit hiljem jõuda Life360-e partnerite kätte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.