Uudis

President Karis: e-riigis võiks leida võimalikult lihtsa lahenduse, et inimestele energiakriisis toetust jagada

President Alar Karis käis täna tutvumas CERT-EE juhtimiskeskusega. Tegu on ruumiga, kuhu pääsevad ligi vaid väga valitud inimesed. Tegu on teadaolevalt esimese fotoga, mida on keskusest avalikult meediaga jagatud.Foto: Seiko Kuik, RIA

President Alar Karise sõnul pakub e-riik avalikule võimule piisavalt paindlikke lahendusi, et saaks aidata energiakandjate hinnapainest puudutatud inimesi taotluste esitamisel

„20 aasta jooksul, mil Eestis on olnud kasutusel ID-kaart ja digiallkiri, on riik jõudnud nii kaugele, et suudab põhjalike andmekogude põhjal paindlikult otsustada, millal pakkuda tuge seda vajavatele inimestele, ilma, et nad peaksid esitama avaldusi, mis tekitab tarbetu halduskoormuse, “ nentis president Alar Karis, külastades neljapäeval Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA). Riigipea lisas, et e-riigis võiks leida ka võimalikult lihtsa lahenduse toetuste jagamisel energiakriisist puudutatud inimestele.

Kohtumisel RIA juhtkonnaga sai riigipea ülevaate nüüdisaegsete riiklike digiteenustega seotud võimalustest ning ka ohtudest, millega Riigi Infosüsteemi Amet igapäevaselt peab tegelema. „Tõhusalt toimiv e-Eesti on kindlalt toetunud neljale sambale. Need on elektrooniline identiteet, riigivõrgu taristu ning turvalist andmevahetust tagav x-tee ning järjekindel küberturvalisuse eest seismine. Kuid nende kõrval on olulised rahva usaldus ja ka täitevvõimu otsustusjulgus,” ütles president Karis.

„Küberturvalisuse taset aitaks Eestis tõsta ühtne lähenemine riigisektoris. Nii võiks teatud osa IT-investeeringutest olla seotud küberturvalisusega,“ pakkus riigipea küberturvalisust puudutavas arutelus. President Karis lisas, et küberturvalisus on kasvav globaalne probleem, mistõttu tõi Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena selle probleemi esmakordselt ka Julgeolekunõukogu päevakorda. 

RIA tagab Eesti riigiasutuste vahelise turvalise andmete vahetuse, elektroonilise identiteedi kasutamise, jälgib internetivõrgu toimimist ja kaitset. Üheks RIA tegevuse teetähiseks olid sügisesed kohalike omavalitsuste valimised, mil erinevalt varasemast oli ka valimisjaoskondade töö korraldatud digitaalselt ning tuli tagada valimisandmete turvaline majutus eri andmekeskustes.

RIA hallatav hajus ja detsentraliseeritud juhtimisega X-tee keskkond on seotud viie tuhande eri teenusega. Iga päev tehakse selles keskkonnas 1,5 miljonit autentimist ja digiallkirjastamist.

Toimetas Kristjan Ats Mägi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.