Uudis

President Karis: küberrünnakud on muutunud sõja lahutamatuks osaks

President Alar Karis CyConi konverentsilFoto: CCDCOE/ Egert Kamenik

President Alar Karis juhtis küberkonfliktidele keskenduva rahvusvahelise konverentsi CyCon avakõnes tähelepanu asjaolule, et küberründed jäävad oluliseks osaks sõjaliste operatsioonide ettevalmistamisel ja läbiviimisel ning pidas seepärast vajalikuks küberohtude vastast rahvusvahelist koostööd. „Riikidevaheline koostöö ja teabevahetus küberohtude vastu võitlemisel on kõige tähtsam, sealhulgas relvastatud konflikti korral,“ ütles riigipea.

President Karise sõnul on küberrünnakud muutunud iga tõsise sõjalise jõupingutuse lahutamatuks osaks. „Küber- ja kineetilised operatsioonid käivad käsikäes ning kuigi õhurünnakud ja suurtükivägi võivad tekitada ulatuslikku füüsilist kahju, on kübertegevus nende tegevuste ja lahinguruumi kujundamise oluline vahend,“ kõneles riigipea.

Tema sõnul peavad NATO ja liitlased töötama selle nimel, et kõik küberturbe tegevused oleksid sõjalistesse operatsioonidesse integreeritud. „Igasuguse sõjalise edu jaoks on ülioluline, et kõik valdkonnad üksteist toetaksid. See on koht, kus NATO-l on liitlastega koos eelis, kuna saame tugineda aastakümnete jooksul teistes valdkondades toimunud õppuste ja koostöö käigus saavutatud koostööle,“ ütles ta.

President Karise sõnul on paljud NATO ja Euroopa Liidu riigid, sealhulgas Eesti, viimasel ajal kogenud valitsusasutuste ja organisatsioonide vastu korraldatud korduvaid DDoS-rünnakuid. „Küberkonfliktid võivad meid kõiki mõjutada ka siis, kui me selles ise ei osale. Seega on mõistlik teha koostööd ja vahetada teavet,“ lausus Karis.

Vastupidavus kriitilise tähtsusega

Vabariigi Presidendi sõnul on valitsuste, ühiskondade ja elutähtsate teenuste osutajate vastupidavus nii rahu- kui ka sõja ajal kriitilise tähtsusega. „Nagu teame, ei teki küberohud ainult siis, kui sõjalised operatsioonid algavad. Hoopis vastupidi, sest ettevalmistusi tehakse kübervaldkonnas tavaliselt rahuajal,“ kõneles president Karis.

„Oleme näinud, et Venemaa ründestrateegia on nii füüsilises maailmas kui ka küberlahinguväljal tsiviilisikute vastu suunatud. Kübervaldkonnas tähendab see elanike jaoks elutähtsaid teenuseid,“ lausus ta. Riigipea sõnul on vajalik tagada, et kodanikud oleksid küberhügieeni põhitõdedest ja -ruumis eksisteerivatest ohtudest teadlikud.

Karis tõstis esile hiljuti Ukrainale esitatud kutset NATO Küberkaitsekoostöö keskusega ühinemiseks. „See seob Ukrainat ja NATOt veelgi rohkem ning võimaldab väärtuslikku kogemuste ja teabe vahetamist,“ ütles riigipea. „Meil on raske leida teist rahvast, kes on viimasel ajal nii vaprasti võidelnud. Nii küberruumis kui ka lahinguväljal. Ukrainlased on meile kõigile inspiratsiooniks.“

Küberkonfliktidele keskenduvat konverentsi CyCon korraldab NATO Küberkaitsekoostöö keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.