Puust ja punaseks: kuidas saada aru, et viirus on Facebooki konto üle võtnud ja mida siis teha?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Facebookis uisapäisa linkidele vajutades võib end peagi leida olukorrast, kus lehele ilmuvad justkui sinu postitused, kuid enda teada sa neid teinud ei ole. Säärases olukorras on hea tõenäosus, et Facebooki konto on nakatunud viirusega.

Viirused pääsevad Facebooki läbi nakatunud linkide, kus tehakse suuri lubadusi. Näiteks võib selline petuleht lubada näidata, kes on sinu profiili külastanud. Ütleme kohe ära: sellised leheküljed ei tööta ning need soovivad vaid kasutajate profiile nakatada.

Sama moodi võib Facebooki viiruse saada nii, kui lubada mõnel rakendusel oma profiili vaadata, aga jättes lugemata millised õigused täpselt rakendusele antakse. Viimasel ajal on populaarseks konto kaaperdamise viisiks “päikeseprilliviirus”, kus pakutakse justkui hea hinnaga prille, kuid tegelikult kaaperdatakse konto.

Kui Facebooki sein hakkab täituma vissi-, kassi- ning sussipiltidega, tuleb kiiremas korras midagi ette võtta, et ka sõbralistis olevad inimesed linkidele ei klikiks ning enda kontot ei nakataks.

Kuidas saada aru, et viirus on kallal?

Viise, kuidas mõista, kas viirus on kontole kallale saanud, on mitmeid.

Kõige arusaadavam on see, kui su seinale ilmuvad postitused, mida sa tegelikult ise kirjutanud ei ole. Sellisel juhul on võimalusi kaks: keegi on kontosse sisse murdnud või mõni rakendus on konto kaaperdanud. Kui süüdlaseks on keegi inimene ja tema õel nali, siis peaks seda lihtsalt näha olema postituse sisust. Vastasel juhul on pigem tegu mõne kaaperdaja rakendusega.

Samuti on võimalik, et kontoga on midagi kummalist lahti, kui mõni tuttav teatab, et ta sai sinult lingi. Kui sa tegelikult pole talle ühtegi linki jaganud, siis on vägagi võimalik, et seda on sinu eest teinud mõni Facebookis leviv pahavara, millele oled kogemata selleks loa andnud.

Kuidas konto jälle korda teha?

Muuda konto parooli

Esimese sammuna tuleks leida oma tee konto sätetesse ning muuta parooli, soovitavalt võimalikult keeruka parooli vastu. Selleks, et parooli muuta, tuleb paremalt ülevalt servast avada rippmenüü ning sealt leida valik “Seaded”. Paroolimuutmise väli on “üldise” kategooria all.

Tee kindlaks, et rakendus ei ole kontoga seotud

Pärast parooli muutmist on mõistlik kontrollida, et süüdi olev rakendus ei oleks enam kuidagi kontoga seotud. Selle kontrollimiseks tuleb leida “Seaded” menüü alt kategooria “Rakendused”. Sealt tuleks eemalda kõik säärased, mis ei tundu tuttavad. Isegi, kui pahatahtlikku rakendust seal ei ole, on mõistlik aeg-ajalt seotud rakenduste arvu piirata.

Teavita oma sõpru

Kui paroolid on muudetud ning rakendused eemaldatud, tuleks juhtunut ka sõpradele selgitada. Tee oma seinale postitus, kus seletad, et konto oli viiruse poolt üle võetud ning keegi ei tohiks mingil juhul jagatud linke avada.

Kustuta kõik postitused

Loomulikult tasuks kustutada ka kõik postitused, mis viirus on sinu konto alt teinud. Selleks leia tee oma Facebooki-seinale ning kustuta kõik teated, mis viirusega nakatunud konto sinna jätnud on. Kui viirus on leidnud oma tee ka sõnumite saatmise juurde, siis kirjuta kõigile kirja saanutele, et linki ei avataks.

Kuidas mõista, kas tegu on viirusega?

Kui peaksid kunagi kahtlema, kas kellegi jagatud postitus on viirus või ei, siis tasub küsida endalt järgmist:

  • Kas see on sellist tüüpi postitus, mida sõber tavaliselt teeb?
  • Kas ma usaldan seda linki, mis postituse juures on?
  • Kas see tundub olevat unikaalne postitus?
  • Kas postituse või pildi juures on märgitud minu nimi ja veel mitmete teiste kasutajate nimed?
  • Kas lingi nimes on “.info”? (Facebookis ringlevate juhendite järgi on sellistelt linkidelt tihti viiruseid saadud. Kindlasti on neil linkidel ka korralike veebilehti, seega see punkt on pigem valikuline)

Selleks, et turvaliselt linki avada, peaksid olema esimesele kolmele küsimusele vastanud “jah” ning viimasele kahele “ei”. Kui mõni vastus erines, siis tasuks lingi avamist vältida või jagajaga sel teemal konsulteerida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.