Uudis

Rahvahääletus tahetakse lükata vähemalt mai lõppu, sest süsteemi arendus ei saa varem valmis

Euroopa parlamendi valimised. Tallinnas Kristiine Keskuses avatud valimisjaoskonnas.Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Vabariigi valimiskomisjoni esimees Oliver Kask saatis riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehele Alar Lanemaile (EKRE) kirja, milles toob välja, et tuleva aasta kevadeks planeeritud rahvahääletus peaks toimuma maikuu lõpus. Kui rahvahääletus toimuks varem, siis ei saadaks valmis nii-öelda valimiste baasüsteemi arendustega.

Valijate jaoks tähendaks see seda, et e-hääletamise teel antud ei/jah vastust ei saaks valimispäeval jaoskonnas hääletamise kaudu muuta. Samuti ei toimuks eel- ning e-hääletamine siis samal ajal. 

Valimiste infosüsteemi turvalisuse ja töökindluse tagamiseks peab seda arendama kuni aprilli lõpuni

4. novembril arutas valimiskomisjon koosolekul rahvahääletuse korraldamise ettevalmistust ning valimiste infosüsteemide valmisolekut juhul, kui rahvahääletus toimub järgmise aasta kevadel. Koosolekult koorus välja kaks murekohta, millele komisjoni esimees pööras kirjas erilist tähelepanu. 

Neist üks puudutab valimiste nii-öelda baasüsteemi ehk valimiste infosüsteem (VIS) 3.0 arendustöid. Süsteemi arendav riigi infosüsteemi amet (RIA) ütles koosolekul välja, et kuigi 2018. aastal võetu vastu seadus, mis näeb valimistel ette mitmeid muudatusi, mis on seotud VIS 3.0 tööde valmimisega on alati arvestatud, et esimesed valimised, mil uut süsteemi läheb vaja toimuvad 2021. aasta oktoobris. 

“Kui rahvahääletus toimub 2021. a kevadel, on RIA hinnangul võimalik arendus plaanitust varem lõpetada, ent infosüsteemi turvalisus ja töökindlus on tagatud vaid juhul, kui infosüsteemi arendamine kestab kuni aprilli lõpuni. Sellele järgnev süsteemi ülesseadmine nõuab vajaliku tarkvara paigaldamist kõigisse hääletamisel kasutatavatesse arvutitesse ja valla ja linna valimiskomisjonide ning jaoskonnakomisjonide liikmete väljaõpet. See tähendab, et rahvahääletus uue valimiste infosüsteemiga võiks toimuda mai lõpus, arvestusega, et eelnimetatud toimingud on tehtud enne eelhääletuse esimest päeva,” seisab kirjas. 

VIS 3.0 arenduse eest vastutav RIA valimiste infosüsteemide arenduse osakonna juhataja Alo Einla ütles eelmine nädal Geeniusele, et abieluteemalise rahvahääletuse varem korraldamine toob kaasa mitmeid probleeme ja riske. 

Kask toob kirjas välja sellegi, et kui rahvahääletus toimub siiski varem peaks lükkama edasi 2018. aastal vastuvõetud seaduse jõustumise kuupäeva. Samas tähendab see temal sõnul seda, et lisaarendusi peab tegema ka VIS 2.0 süsteemi.

“Olemasolev infosüsteem ei ole enam töökorras. 2009. a valimisteks valminud VIS2-ga ei ole kordagi rahvahääletust korraldatud ega seda infosüsteemi rahvahääletuse korraldamist silmas pidades arendatud,” kirjutas Kask.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.