RIA hindas e-hääletuse prohmakaid: osa valijaid võib e-valimisest loobuda

Riigi infosüsteemi amet avaldas oma hinnangu e-hääletamise intsidentidele.Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Riigi infosüsteemi amet (RIA) avaldas täna oma blogis artikli, kus ameti analüütikud ütlevad, et hiljutised e-valimiste prohmakad ei avalda valimistele läbiviimisele kriitilist mõju. RIA sõnul on artikli ajendiks Geeniuse reporteri Ronald Liive sulest ilmunud arvamuslugu “KOV valimiste e-hääletus on kobarkäkk, mis enam kunagi korduda ei tohi”.

Kuigi RIA ei vastuta e-hääletamise süsteemi ja valijarakenduse arenduse eest, toetab amet valimisteenistust tehniliselt ning vastutab valimiste infosüsteemi, sealhulgas valijarakenduse majutuse ja häälte kogumise eest.

RIA võttis üksipulgi lahti kõik juhtumid, mis e-valimiste esimestel päevadel aset leidsid, ja hindas, et intsidendid ei mõjuta e-valimiste läbiviimist. Küll aga võib neil olla mõju e-valimiste usaldusväärsusele. Alljärgnev on Geeniuse kokkuvõte RIA artiklist.

Näiteks esimene intsident ehk pärishäälte kuvamine testhäältena. RIA leidis, et kuna kõik hääled läksid arvesse, siis pole juhtumil otsest mõju valimiste läbiviimisele.

“Otsest mõju pole, sest valijad said hääle anda ja hääl läks arvesse ka nimetatud aja jooksul. Tegemist on maine/usaldusväärsuse intsidendiga, mille mõju valimiste läbiviimisele ja valimistulemusele võib olla kaudne: madalama usaldusväärsuse puhul võib osa hääletajaist hääletamisest loobuda,” tõdesid RIA analüütikud.

Teine intsident e-valimistel oli see, et MacOS-i kasutajad ei saanud ID-kaardiga häält anda. RIA tuletab meelde, et ka varasemate valimiste ajal on teatud operatsioonisüsteemide-kaartide koosmõju e-hääletust takistanud, kuniks e-hääletuse korraldajad on intsidendi ära lahendanud ja genereerinud uue valijarakenduse. “Seega ei mõjuta intsident e-hääletuse mainet oluliselt ega uudselt,” märkis amet.

Kolmas juhtum puudutas valijarakenduse dokumentatsiooni, mis oli valimised.ee kodulehel ebatäpne: valijarakenduse failinimi oli tegelikkusest erinev, samuti ei langenud kokku faili kontrollsumma ja dokumentatsioonis olev kontrollsumma.

RIA leidis taas, et kuna dokumentatsioon saadi võrdlemisi kiiresti korda, siis järelikult mõju e-hääletuse läbiviimisele ei olnud märkimisväärne. Samas märkisid analüütikud, et sellisesse probleemi tuleb suhtuda täie tõsidusega. “Peab arvestama, et kui usaldus e-hääletuse vastu kaheneb (ja puudub kontrollimise funktsioon), võib osa hääletajaist loobuda e-hääletamisest või ka hääletamisest.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.