Riigi tugiteenuste keskus lükkab ümber väite, et riik oli valmis seadusevastaselt e-valimiste hanke tähtaega pikendama

RTK riigihangete osakonna juhataja Riina Loorpuu.Foto: RTK

Geenius avaldas eile 29. septembril artikli, mille alapealkirjas oli kirjas, et riik oli valmis seadusevastaselt riigihanke tähtaega pikendama. Toimetus avaldab muutmata kujul riigi tugiteenuste keskuse (RTK) vastuväite, kus tuuakse välja, et seaduse asemel piirab tähtaja pikendamist riigihangete registri määrus, mis näeb ette tingimused, mil saab tähtaega pikendada.

RTK riigihangete osakonna juhataja Riina Loorpuu: Soovime ümber lükata teie artiklis esitatud väite, et riik oli valmis seadusevastaselt hanke tähtaega pikendama. Riigihangete seadus ei piira mitte kuidagi pakkumuste esitamise tähtaja pikendamist, vaid tegemist oli puhtalt registritehnilise probleemiga.

Et hange ületas rahvusvahelist piirmäära, siis oli vaja hanketeade avaldamiseks saata läbi riigihangete registri ka Euroopa Liidu Väljaannete Talitusele.

Riigihangete registri määruse järgi ei saa muuta väljaannete talitusele edastatavat teadet hiljem kui 48 tundi enne pakkumuste esitamise tähtpäeva. Euroopa Liidu Väljaannete Talitusel on aga aega kuni 5 tööpäeva, et hanketeade avaldada. Seega ei olnud meil võimalik hanketeadet muuta ega pakkumiste esitamise tähtaega edasi lükata. Sellest teavitasime ka KPMGd.

Pikem selgitus

Juriidiline taust

Riigihanke 240152 „Valimiste infosüsteemide ja nendega seotud protsesside turvalisuse terviklik auditeerimine ja hindamine Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile“ eeldatav maksumus oli 200 000 eurot, mis ületab rahvusvahelist piirmäära (139 000€), seega oli hankija kohustatud hanketeate avaldamiseks saatma läbi riigihangete registri ka Euroopa Liidu Väljaannete Talitusele (RHS § 183). 

Riigihangete seaduse § 82 lõike 4 alusel võib hankija pikendada pakkumuste esitamise tähtaega ja sellest tulenevalt muuta pakkumuste avamise aega.

Riigihangete registri määruse § 5 ja 6 Kui riigihanke eeldatav maksumus on võrdne rahvusvahelise piirmääraga või ületab seda ei avaldata registris teadete sisu, sealhulgas parandusi, enne seda, kui väljaannete talitus on need avaldanud, või enne 48 tunni möödumist väljaannete talituselt kättesaamise kinnituse teate saamisest.

Aga riigihangete registri määruse § 18 lõike 3 alusel ei saa muuta väljaannete talitusele edastatavat teadet hiljem kui 48 tundi enne pakkumuste esitamise tähtpäeva. Euroopa Liidu Väljaannete Talitusel on aega kuni 5 tööpäeva, et hanketeade avaldada. 

Olukorra kirjeldus

KPMG teavitas soovist pikendada pakkumuste esitamise tähtaega esmaspäeval (27.09). Pakkumuste esitamise tähtaeg oli kolmapäeval (29.09) kell 10.00. Hankija esialgu tegi hanketeate muutmise teate ära ja teavitas sellest pakkujat 27.09 kell 15.37, kuid seejärel juhtis riigihangete register tähelepanu asjaolule, et muudetud teate ja pakkumuste esitamise tähtaja vahele ei jää 48 tundi.

Seega ei ole vastavalt riigihangete registri määruse § 18 lõikele 3 hankijal võimalik hanketeadet muuta ja lükata pakkumuste esitamise tähtaega edasi. Sellest tulenevalt teavitas hankija ka KPMGd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.