Riigikogus hakkab poliitikute juttu kirja panema kõnetuvastuse tarkvara

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Riigikogu. ÜRO rändepaketi arutelu.Foto Tairo Lutter/Scanpix

Riigikogu teeb koostööd Tallinna tehnikaülikooliga, et kõnetuvastuse tarkvara abil automaatselt koostada poliitikute jutust stenogramme.

“Viimaste aastate areng kõnetuvastuse tehnoloogias lubab seda meil kasutusele võtta,” ütles Riigikogu kantselei haldusdirektor Ahto Saks Geeniusele.
Praegu integreeritakse kõnetuvastuse tarkvara Riigikogu infosüsteemidesse, mille järel saab hinnata selle kvaliteeti ja kui palju vigu kõnetuvastus teeb. “Vigade parandamine mingist hulgast alates on töömahukam kui kohe ise kuuldu kirja panna,” rääkis Saks.

“Teadlased prognoosisid, et vea protsent jääb väike, kui süsteem on nii öelda treenitud. Hetkel me veel kogu süsteemi testida pole saanud aga ootused on suured. Loodame, et see hoiab inimese käsitööd kokku,” lisas ta.

Treenimise käigus antakse tarkvarale olemasoleva istungi helisalvestis ja sama istungi üleskirjutatud stenogramm. Tallinna tehnikaülikooli foneetika ja kõnetehnoloogia labori teadlane Tanel Alumäe ütles, et olemasolevate salvestuste ja stenogrammide peal õnnestus treenida väga hea mudel, teisisõnu, tarkvara paneb väga täpselt kirja selle, mida kuuleb. “Tuvastusvigu on vaid umbes viis protsenti,” kirjeldas Alumäe tehnoloogiat praegust taset.

Riigikogu loodab kõnetuvastustarkvara tööle saada selle aasta jooksul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.