Uudis

Sammulugeja lapse ja vanema käe peal: kes kõnnib päevas tegelikult rohkem?

Kelgutamas koguneb samme palju, aga tavalisel päeval koolis ja lasteaias? Foto: Elmo Riig/Scanpix

Täiskasvanute pürgimine 10 000 sammu poole päevas on ühiskondlik norm, aga keegi ei mõõda laste samme. Kas meie väiksed järeltulijad astuvad ikka iga päev piisavalt palju?

Võtsime selleks ühe tüüpilise sammulugeja, Fitbit Charge 3, ja kaks tüüpilist Eesti last, kelle andmeid võrdlesime täiskasvanutega.

Üks täiskasvanutest, Marii, tegi keskmiselt 10 000 sammu päevas. Nädalassse jäi ka 3-4 trennipäeva, mil samme oli 12 000. Teine täiskasvanu, Hans, oli nädala sees passiivsem ja samme oli päevas ligi 8000, nädalavahetusel oli samme 12 000.

Käevehkimisega saab ju Fitbiti ära lollitada

Katseisikud suhtusid sammulugeja kandmisse paraja elevusega. Esimene oli algklassilaps Albert, kes esimesel katsepäeval avastas, et kui hommikusöögilauas istudes käega vehkida, hakkab Fitbit samme lugema.

Sellest tekkis päev otsa kestev hasart saada sammulugeja ekraanile võimalikult suur number. Esimese päeva lõpuks oligi Fitibitis samme kogunenud 25 704, aga jääb teadmata, mitu neist reaalselt astuti.

Järgnevatel päevadel hasart käevehkimisega sammulugejat lollitada kadus ja sai ette realistliku pildi, palju üks algkoolilaps päevas samme astub: 18 000. Selle sisse jäävad tunnid koolis, vahetundidel jalgpallimäng ja jala koolist koju tulemine.

Sünnipäev mängutoas toob 20 000 sammu

Teine katseisik oli natuke noorem lasteaialaps Miike. Fitbit näitas, et tema tegi tavalisel lasteaiapäeval 12 000 sammu. Ühel päeval kui pärast lasteaeda toimus ka sõbra sünnipäev mängutoas, siis kogunes samme 20 000.

Tema sõber Hans: “Kas see, mis Miikel käe peal on, on Fitbit?”
Ema: “Jaa.”
Hans: “Ma tahaks ka endale sellist. Aga mu õde ütles, et see on hästi kallis.”

Kokkuvõttes oli lastel huvitav vaadata, mis kell on ja mitu sammu nad teinud on. Lapsevanematel on aga hea teada, et muretseda tuleb ennekõike oma sammude normi täissaamise pärast.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.