Sõduri baaskursus tehti ümber, kuid kübersõja teemad jäävad esialgsest koolitusest välja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Sille Annuk/PM/Scanpix

1. ja 2. jalaväebrigaad koolitavad tänavuse juulikutse sõdureid uue programmi järgi, millega ajateenijate algteadmiste omandamine muutub lühemaks, intensiivsemaks ning loogilisemaks. Kübersõja teemad uues kursuses siiski veel tugevalt sees pole.

Kalevi jalaväepataljoni väljaõppejaoskonna ohvitseri leitnant Rene Kogeri sõnul on uue programmi ülesehituse märksõnaks loogilisus – väljaõppes liigutakse lihtsamalt keerulisemale, kergemalt raskemale, üksikoskuste omandamiselt tegevusteni meeskonna koosseisus.

“Me oleme välja võtnud need teemad, mida üksikvõitleja tasemel vaja ei lähe, nagu näiteks, meeskonnarelvad, A-kategooria lõhkamine, jao toimimise põhimõtted ning pannud rõhku sõduri universaalsetele oskustele, mida läheb vaja kõikide erialade juures,” ütles leitnant Koger ja lisas, et uus õppekava viis miinimumi ka klassitundide arvu.

Kaitseväe pressiesindaja nooremleitnant Taavi Laasik sõnas Geeniusele, et eraldi ja sügavuti kübersõja temaatikat sõduri baaskursuse õppekavas ei käsitleta. “Ajateenijad saavad teenistuse alguses väeosades ülevaate eelkõige isikliku küberhügieeni hoidmisest ning võimalike interneti- ja sotsiaalmeedia kasutamisega kaasnevate ohtude vältimisest,” märkis ta.

“IKT valdkonnale spetsialiseerunud ajateenijaid on kaitseväes teenistuses ka tänasel päeval staabi- ja sidepataljonis. Tulevikus on sobivate oskuste ja teadmistega ajateenijatel võimalus läbida teenistus loodavas küberväejuhatuses,” lisas ta.

Uue programmi järgi kestab üksikvõitleja põhioskuste omandamine seitse nädalat, mille vältel õpivad sõdurid tundma teenistusrelva, orienteeruma maastikul, tegutsema väliharjutustel ning omandavad esmaabivõtteid, teadmisi kaitseväelisest käitumisest ning kaitseväeteenistust reguleerivatest õigusaktidest.

Kursus lõpeb teoreetilisest ja praktilisest osast koosneva sõdurieksamiga, mille edukalt läbinutele antakse rinnamärk. Kursuse järel asub ajateenija omandama sõjaväelist eriala või koolitatakse temast nooremallohvitseride kursusel allüksuse juht.

Ajateenijaid võetakse teenistusse kolmel korral aastas. Juulis ja jaanuaris teenistusse saabunud teenivad kokku 11 kuud ning oktoobris teenistust alustanud 8 kuud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.