Uudis

Suur nimekiri: 200 Androidi ja iOSi äppi, mis alatute võtetega sult raha nöörivad

Fleeceware levib Apple'i ja Google'i äpipoodides.Foto: Shutterstock

Mobiilimaailmas räägitakse viimasel aina rohkem sellisest pahavaraliigist nagu fleeceware. Tegemist pole otseselt viirusega, kuid rahakadu võib olla suur.

Fleeceware ehk nöörimisvara näol on tegemist rakendustega, mis peibutavad kasutajat värvikate reklaamide, võltsarvustuste ja tasuta prooviperioodidega. Kui rakendus alla laetakse, järgneb hiigelsuur tellimistasu, mis märkamatult kasutaja pangakontolt maha tiksuma hakkab. Tavaliselt on tasuta periood vaid paar päeva pikk, pärast mida võib oodata ligi 10-eurost tasu nädalas. Nahaalsemad fleeceware’i arendajad võtavad kasutajatelt isegi kuni 3000 eurot aastas.

Üldiselt pole fleeceware’i äpid oma funktsionaalsuselt midagi erilist ja sarnaseid äppe leiab rakendusepoodidest raha maksmata.

Viirusetõrje arendaja Avast avaldas hiljuti ligi 70 Androidi ja 130 iOSi äppi, mis just sellist skeemi kasutavad. Kõik nimetatud äpid on Google Play ja Apple App Store’is vabalt saadaval ja mõnda on alla laetud isegi sadu miljoneid kordi.

Probleem seisneb ühtlasi selles, et tellimusest loobumisest ei piisa niisama äpi kustutamisest. Nii Androidil kui iOS-il leiab vastava sätte äpipoest, vajutades kõigepealt Settings ja seejärel Subscriptions. Kui soovid rakenduse tellimusest loobuda, leia vastav äpp nimekirjast ja vali Cancel Subscription.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.