DigiPRO

Tallinnas toimub ainulaadne erasektorile mõeldud küberõppus

Küberõppus CoRe 2019 (Cooperative Resilience) toob kaheks päevaks Tallinna kokku küberkaitseüksused ja -eksperdid. Foto: Harry Tiits
See on DigiPRO artikkel. Loe DigiPROst lähemalt siit.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist avas täna Eesti ettevõtte CybExer Technologiesi auhinnatud küberlaboris rahvusvahelise õppuse, kus esmakordselt Euroopas võistlevad küberrünnete tõrjumises kriitilise tähtsusega erasektori ettevõtted.

Küberõppus CoRe 2019 (Cooperative Resilience) toob kaheks päevaks Tallinna kokku küberkaitseüksused ja -eksperdid sellistest globaalse haardega ettevõtetest nagu Heineken ja Ernst & Young. Eesti kriitilise infrastruktuuriga ettevõtetest osalevad mängijad Eleringist, Eesti Energiast, SK ID Solutions AS-ist ja mitmest Eesti pangast. Lisaks on meeskondadesse kaasatud ka Hollandi küberpolitsei ning Eesti rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskuse ja Tartu linnavalitsuse esindajad. Vaatlejana jälgivad õppuste käiku eksperdid USA tunnustatud kaitsetööstusettevõttest Raytheon International.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist: “See õppus on väga oluline eraalgatus, mis toob kokku kriitilise infrastruktuuriga ettevõtted, küberturbeettevõtted ja ka riigiasutused, et koos valmistuda küberohtudeks.“

Rünnak elektrifirma IT-süsteemide vastu

CoRe 2019 stsenaariumi järgi tabab küberrünnakute laine Euroopa Liitu ning NATO-sse kuuluva riigi kriitilise infrastruktuuriga energiakompaniid, mistõttu satuvad ohtu kogu riigi elutähtsad teenused.

Põhjuseks asjaolu, et elektrifirma IT-süsteemide turvalisuse eest hoolitseb erafirma, kes odavama teenuse pakkumiseks omandab ühe teise, väiksema arendusfirma väljastpoolt ELi, kus turvalisuse reeglid on madalamad.

CybExer Technologiesi valitsussuhete valdkonna juht Merle Maigre: “Õppuse stsenaarium koondab kokku mitmed päriselu juhtumid ning lähtub viimase aja ohtlikest trendidest, kus elutähtsad ettevõtted on järjest suurema küberkurjategijate rünnaku all. Olukorras, kus pika tarneahela, segase hankemehhanismi ning tihti kokkuhoiu süül ostetakse lõpuks turvalisuse teenuseid riikidest, mille tarkvaraarendajaid me ei näe, ei tunne ja ei kontrolli, on meie elutähtsaid teenuseid pakkuvad ettevõtted väga haavatavad.”

CoRe 2019 õppusel puhkeb samal põhjusel kriis, mida kutsutakse lahendama neli meeskonda, kes selgitavad kahe päeva jooksul, kes neist teeb parimat koostööd, suudab hallata pidevalt muutuvat olukorda, avastada ja lahenda üha uusi ootamatuid probleeme ning tõrjuda pidevalt muutuva käekirjaga küberrünnakuid.

Põnevam kui kõige ägedam arvutimäng

CybExer Technologies’i valitsussuhete valdkonna juht Merle Maigre: “Võin kinnitada, et see on põnevam kui kõige ägedam arvutimäng, kuhu jagub küllaga hasarti, adrenaliini, võidurõõmu, pettumust ja palju muud. Me paneme meeskonnad sarnase pinge alla, mida pakub üks tõeline mitmepäevane kriis. Sest päriselus on olukorrad mängust ja naljast kaugel. Ainuüksi viimaste nädalate uudised räägivad sellest, kuidas nõrkade ja turvamata IT süsteemide tõttu on mitmetest Aasia strateegilisest ettevõtetest varastatud kümnete miljonite inimeste delikaatseid andmeid, alustades nende terviseandmetest ja lõpetades jälitusinfoga. Seetõttu on erasektorile selliste õppuste korraldamine hädavajalik.”

Täna alanud õppuse muudab atraktiivseks Cybexer Technologies’i Toompuiestee kontoris asuv unikaalne küberlabor, mille krooniks on Eestis ainus erakätes olev küberharjutusväljak ja selle visuaalne lahendus ISA (Integrated Scoring and Awareness for Cyber Ranges).

CybExer Technologies loodud küberõppuste visualiseerimislahendus ISA nimetati 2018. aasta kevadel NATO kõrgetasemelisel innovatsioonikonkursil murrangulise tähtsusega maailma tipptehnoloogiaks. Kõrge auhinna pälvinud lahendus muudab pealtnäha keerulise küberõppuse arusaadavaks tippjuhtidele, kelle tarkusest ja kiiretest otsustest sõltub järjest rohkem see, kuidas vastu seista küberrünnakutele.

ISA tehniline lahendus suudab õppuseid esmakordselt visualiseerida, dokumenteerida, jälgida ja hinnata – lihtsalt, selgelt ja kompaktselt.

DigiPRO on Eesti parima digiuudiste saidi täiendav teenus kasutajatele, kelle jaoks IT on ka töö.

Telli siit DigiPRO uudiskiri endale postkasti:

  • Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks
  • Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla

Loe DigiPRO kohta lähemalt siit

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.