Uudis

Tarkvara turvaaugu tõttu pääsesid kübersulid mitme Eesti riigiasutuse siseveebi

Häkker.POSTIMEES/SCANPIX

Tarkvaratootja Atlassian teatas 25. augustil, et nende Confluence Server ja Data Center tarkvarades on kriitiline turvaauk, mis võimaldab ründajal neisse kaugelt pääseda. RIA kontroll avastas mitu Eesti riigiasutust, kes polnud tarkvara uuendanud. Neist osa andsid teada, et Confluence’i pääseti ligi.

„Pärast seda, kui Atlassian teatas, et nõrkuse kaudu on võimalik Confluence’i platvormi siseneda, nägime, et kurjategijad hakkasid mõne päeva möödudes otsima just neid servereid, mis ei olnud uuendust teinud,” ütles RIA küberintsidentide käsitlemise (CERT-EE) osakonna juhataja Tõnu Tammer. “Ka meile jäid silma mitme Eesti riigiasutuse internetist ligipääsetavad Confluence’i veebilehed, kuhu oli võimalik pahatahtlikult siseneda. Andsime neile teada, et nad kiiremas korras tarkvara uuendaksid ja augu lapiksid.“

Nõrkuse kaudu oli võimalik pääseda asutuste sisemistele lehekülgedele ning muuta, lisada või kustutada sisu. „Praegu teame, et kolme riigiasutuse siseveebi pääseti ka sisse. Praegu pole RIA-l teada, milline oli nende „külastuste“ täpne mõju,“ lausus Tammer.

See on järjekordne näide sellest, kuidas kurjategijad haaravad härjal sarvist. „Kuigi tootja oli turvanõrkuse kiirelt parandanud, hakkasid ründajad otsima servereid, mida polnud veel jõutud või viitsitud uuendada. Kuna Atlassiani tooteid kasutatakse nii riigi- kui ka erasektoris, siis kannustan kõiki kohe uuendama,“ sõnas Tammer.

Confluence’i tarkvara on kasutusel Eesti riigi- ja erasektoris. Niinimetatud wiki-platvormi kasutatakse tihti ka siseveebina.

Mõjutatud Confluence’i versioonid:

versioon < 6.13.23

6.14.0 ≤ versioon < 7.4.11

7.5.0 ≤ versioon < 7.11.5

7.12.0 ≤ versioon < 7.12.5

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.