Telefonid peavad kauem kestma: Euroopa Liidu värsked nõuded teevad tarbija elu hulga lihtsamaks

Telefonitootjad peavad tagama, et seade kestaks kaua.Foto: Shutterstock

Euroopa Komisjon on esitanud kaks määrust, mis toovad tarbijatele hulga õiguseid ja teavet enne ning pärast telefoni või tahvelarvuti ostu.

Täna esitas Euroopa Komisjon energiamärgistuse määruse, mille kohaselt peavad Euroopa Liidus müüdavad nutitelefonid ja tahvelarvutid hakkama näitama teavet nende energiatõhususe, aku eluea ning tolmu- ja veekaitse kohta.

See on ka esimene kord, kui ELi turule lastud tootele lisatakse teave selle parandatavuse kohta. See aitab ELi tarbijatel teha teadlikumaid ja säästvamaid ostuvalikuid ning soodustab säästvat tarbimist. Toodetel jätkatakse olemasolevate ja ELi energiamärgiste A-G kasutamist.

Ka hiljuti heaks kiidetud ökodisaini määruses on sätestatud miinimumnõuded ELi turule lastavatele mobiiltelefonidele, juhtmeta telefonidele ja tahvelarvutitele. Näiteks peavad seadmete akud taluma vähemalt 800 laadimiss- ja tühjendustsüklit ning säilitama samal ajal vähemalt 80% oma esialgsest võimsusest.

Ühtlasi pannakse tootjatele kohustus teha kriitilise tähtsusega varuosad remonditöökodadele 5-10 tööpäeva jooksul. Neid varuosasid peab maksma kuni 7 aastat pärast toote müügi lõppu.

Samuti kohustab määrus tootjaid laskma tarkvarauuendusi välja vähemalt 5 aastat pärast toote turule laskmist. Täna pakuvad paljud tootjad tarkvarauuendusi vaid 2-3 aastat.

Uued eeskirjad esitatakse nüüd Euroopa Parlamendile ja nõukogule ülevaatamiseks. Seejärel võetakse need ametlikult vastu, kui kaasseadusandjad ei esita tekstile vastuväiteid. Pärast jõustumist on aega 21 kuud enne kui nõuded kehtima hakkavad. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.