Uudis

Telia juht: 5G ei hakka ilmselt levima Tallinna südalinnast

Foto: AP/Scanpix

5G-võrgud ei hakka ilmselt levima mitte Tallinna südalinnast, vaid linnaservadest, kus on tehased, tehnoloogiaettevõtted ja muud ärikliendid, kes 5G-võrkude võimalusi kõige enne ära kasutama hakkavad, rääkis Telia Eesti juht Robert Pajos intervjuus Henrik Roonemaale.

“5G-ga on natuke sama tunne, nagu oli esimest iPhone’i käes hoida,” rääkis Pajos. “Me ei saanud päriselt aru, mis on 3G või mis on 4G, kuni meil oli käes esimene telefon, mis suutis teha nii paljusid asju. Ma arvan, et 5G-ga on sama lugu, innovatsioon käib praegu täiel tuuril nii paljudel aladel: pangad, haiglad, transport, kaevandus. Nad uurivad, mida 5G-ga teha saaks.”

Tema sõnul on 5G vähemal esialgu palju rohkem kasulik ärikasutajatele, sest pakub madalat latentsust ning seetõttu saavad ettevõtted hakata internetti ühendama seadmeid ja protsesse.

“Kui sa tahad näiteks autosid, busse ja üldse transporti automatiseerida, siis on madalat latentsust väga vaja,” rääkis Pajos. “See on üks 5G võtmetegureid, millest nii palju ei räägita.”

Kuna 5G on esialgu mõeldud rohkem äriklientidele, siis on Pajose sõnul ka loogiline, et esimesed levialad ei tule mitte Tallinna südalinna, nagu see 3G ja 4G puhul oli, vaid tõenäoliselt hoopis linnaserva.

“5G-levialad ei hakka tulema niivõrd palju tarbijate tiheduse järgi, vaid rohkem ettevõtete ja äriklientide järgi,” rääkis Pajos.

Tema sõnul teeb Telia kõik selleks, et sarnaselt 4G-ga ka oma 5G-võrk väga kiiresti välja tuua ning tõenäoliselt pingutavad selle nimel kõik kolm Eesti operaatorit.

“Ma ei usu, et keegi tahab selles võidujooksus maha jääda,” ütles Pajos.

Küsimusele, mida ta arvab Huawei ja 5G ümber puhkenud skandaalist vastas Pajos, et ta ei soovi ühe konkreetse tootja teemat kommenteerida. Samas lisas ta, et arutelu mobiilivõrkude turvalisuse ümber on väga õige ja vajalik ning sellega tuleb edasi minna.

Telia Eesti võrgus tema sõnul ühtegi Huawei seadet pole. 4G-võrk on ehitatud Ericssoni seadmete peale ning 5G pakkuja pole veel lõplikult otsustatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.