Uudis

Top 10 kõige loetumat lugu Geeniuses aastal 2017

Möödunud aasta on Geeniuse jaoks helde olnud. Lugejanumbrid on jätkanud tugevat kasvu ning ja aasta rekordid on pika puuga üle tehtud.

Siin 10 lugu, mida teie, lugejad, sel aastal enim lugesite, numbriga välja toodud lugemiste arvu näol on tegemist unikaalsete klikkidega. Vaata ka, millised olid Geeniuse autoportaali 10 kõige populaarsemat artiklit.

10. Riigiportaali andmejälgijast näeb seda, kes su isikuandmeid on pärinud

Kaarel Kook / 8300 lugemist

Riigiportaalist eesti.ee on nüüd võimalik igal inimesel ise järele vaadata, kes on tema kohta infopäringuid teinud ehk kes on sinu andmeid kasutanud.

Loe lugu siin.

9. VIDEO ja JUHEND: kuidas sa oma ID-kaardi nüüd ja kohe korda teha saad

Hans Lõugas / 8700 lugemist

Turvaveaga ID-kaardid suleti artikli kirjutamise hetkel järgnevate päevade jooksul, seega tasus kohe kiiremas korras oma kaart ära uuendada ja korda teha.

Loe lugu siin.

8. Ajakava: pane tähele, millal pead olema valmis ID-kaarti uuendama

Hans Lõugas / 10 000 lugemist

Ligi 800 000 Eesti ID-kaardist on leitud turvaprobleem, mille lahendamiseks tuleb kaardil olevaid sertifikaate uuendada. See on ainus viis, kuidas sellist veaga ID-kaarti saab e-teenustes edasi kasutada.

Loe lugu siin.

7. Facebooki-leht üritab varastada eestlaste paroole

Gregor Sibold / 12 200 lugemist

Facebookis on tegutsemas lehekülg, mis üritab pahaaimamatute lehekülje omanike paroole ning kasutajatunnuseid kätte saada, väites, et lehe näol on tegemist sotsiaalvõrgustiku enda turvalisuslehega.

Loe lugu siin.

6. 3 tähtsat asja, mida pead teadma tänavustest ID-kaardi ja mobiil-ID uuendustest

Kaarel Kook / 12 800 lugemist

Selle aasta esimeses pooles oli tulemas paljud muudatusi, mis puudutavad ID-kaarte, mobiil-ID-d ning sellega seonduvat tarkvara. Kohati on tarvis uuendada ID-kaarti ennast, ID-kaardiga seotud krüptograafiat või mobiil-ID-ga seotud krüptograafiat. Siin on kolm põhilist fakti kogu protsessi kohta, et sellest paremini aru saada.

Loe lugu siin.

5. 200 000 eestlase sotsiaalmeedia paroolid lekkisid: kontrolli siit, kas sinu oma ka

Gregor Sibold / 14 900 lugemist

Sai teatavaks uudis, et hiljuti said avalikuks 200 000 eestlase sotsiaalmeedia paroolid. Riik suudab aga tuvastada vaid need eestlaste kontod, mille meiliaadress on .ee lõpuga. Teisi kasutajaid teavitada ei saa.

Loe lugu siin.

4. Kes veel üldse jätab ööseks telefoni laadima?

Martin Mets / 15 700 lugemist

“Ma jätsin telefoni ööseks laadima.” Seda lauset kuulen ma 2017. aastal ikka ja jälle ning see on veider, sest enam seda kuulma ei peaks. Nutitelefonide noorusaegadel oli see tavaline, sest aku täislaadimine võttis kaks-kolm tundi aega ja siis oli tihtipeale öö ainus aeg, kus seda teha sai. Kui sul polnud muidugi selline telefon, mid pidid ka päeval laadima, et see õhtuni vastu peaks.

Loe lugu siin. 

3. Nokia 3310 uus versioon on klassikalise välimuse ning väga soodsa hinnaga

Ronald Liive / 22 800 lugemist

Nokia pressikonverentsi naelaks Barcelona mobiilimessil oli kultustelefoni 3310 tagasitulek. 2017. aastal toodetud Nokia 3310 meenutab disaini poolest veidi oma eelkäijat, kuid sellel on värviline ekraan.

Loe lugu siin.

2. Suured lekked paljastasid: just need on eestlaste kõige populaarsemad paroolid

Gregor Sibold / 26 000 lugemist

Hiljuti avastati tumeveebist andmebaas, mis sisaldas 1,4 miljardi kasutaja infot ja parooli. Andmebaasis leidus ka enam kui 190 000 .ee domeeniga meiliaadressi.

Loe lugu siin.

1. Mis ID-kaardiga ilmselt tegelikult juhtus ja kui ohtlik see Eestile on?

Henrik Roonemaa / 32 000 lugemist

Sellest hetkest, kui Riigi Infosüsteemi Amet teisipäeva hommikul teatas, et teadlased on avastanud Eesti ID-kaardis võimaliku turvaaugu, on IT-kogukond avalikult kättesaadava info põhjal proovinud aru saada, mis tegelikult juhtus. Pea kõik arutelud jõuavad välja ühte kohta: ilmselt on kõrvalistel isikutel võimalik kaardiga sisse logida ja allkirju anda ka ilma PIN-koode teadmata ja ilma kaarti omamata.

Loe lugu siin.

Loe lisaks:

10 kõige loetumat lugu Geeniuse autoportaalis aastal 2017

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses