Uudis

Vaata otse: seitse kuud teel olnud NASA kosmosesond maandub täna õhtul Marsil

Marsi kaart, kus on märgitud Insight sondi maandumiskoht võrreldes varasemate missioonidga. Foto: NASA/JPL-Caltech

Nasa uurimissond InSight maandub täna Marsile. Eeldatav maandumisaeg on täna kell 22:00, mida saab ka otseülekandes jälgida.

Tegu on ajaloos kümnenda missiooniga, mille käigus maandub Marsile mehitamata sõiduk, kusjuures varasematest kaks maandumist on ebaõnnestunud.

Kuidas Marsile “maandumine” toimub?

InSight lendab Marsi atmosfääri mõnusa itsiga, 19800 kilomeetrit tunnis. Kui nii kiiresti sõita, käiks Tallinnast Riiga ja tagasi ära vähem kui kahe minutiga. Kasutades ära atmosfääris tekkivat takistust ja ülehelikiirusel töötavat langevarju, pidurdab kosmoselaev end piisavalt, et seitse minutit hiljem 8 km/h turvaliselt maanduda. Vähemalt teoorias.

Mis pärast maandumist juhtub?

InSight-i maandumisega ei ole aga mured läbi. Peale planeedi pinnale jõudmist peab aparaat suutma avada oma päikesepaneelid, vastasel korral saavad selle akud üsnagi kiiresti tühjaks ja 850 miljonit dollarit (749 miljonit eurot) maksma läinud missioon on lörris.

Selle aasta mais startinud sondi pardal on sensorid, mis mõõdavad Marsi sisemuses valitsevaid temperatuure ning seismilist aktiivsust, andes teadlastele infot Marsi sisemuse kohta detailsemalt kui kunagi varem.

Muide, InSight ei hakka kohe Marsile jõudes andmeid saatma, teadustöö saab alata alles mitme kuu pärast. Enne peab robotkäsi mõõteriistad Marsi pinnale asetama ja seejärel tuleb neid kalibreerida.

InSight-i pardal olid ka kaks kohvri suurust minilaeva MarCo A ja MarCo B, mille eesmärgiks oli tõestada, et kuubiku kujulised satelliidid on edukalt võimelised maailmaruumi avastama. Ehkki kaks satelliiti on tänaseks suurema osa oma tööst teinud, on neil veel üks ülesanne: edastada 146 miljoni kilomeetri kaugusele Maale tänase maandumise jooksul InSightilt tulevat infot.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.