Valimiskomisjon jättis rahuldamata kaks e-hääletamisega seotud kaebust

Pilt on illustratiivne.Foto: SCANPIX/EESTI MEEDIA

Vabariigi Valimiskomisjon arutas tänasel koosolekul kaht kaebust, millega sooviti e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist. Komisjon jättis mõlemad kaebused rahuldamata. 

Esimene kaebus puudutas kandidaatide nimede automaattõlget, mis avaldus informatiivsel veebilehel kov2021.valimised.ee neil arvutikasutajatel, kes olid seadistanud oma veebilehitseja automaattõlget tegema.

Automaattõlge ei mõjutanud e-hääletamist

Kaebajate hinnangul ei suutnud valimiste korraldajad edastada valijatele korrektset infot, millega rikuti kandidaatide võrdse kohtlemise põhimõtet. Seetõttu taotlesid kaebajad juba antud e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist.

Vabariigi Valimiskomisjon leidis, et veebilehel osadele inimestele kuvatud vigane info on kahetsusväärne. Kuna automaattõlke mure ei mõjutanud kuidagi e-hääletamist ega kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses, ei pidanud komisjon e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist põhjendatuks ning jättis kaebuse rahuldamata.

Teise kaebuse puhul polnud kaebaja rahul e-hääletamise süsteemi kontrolli ehk prooviläbimise tehnilise korralduse ja dokumentatsiooniga. Kaebaja nõudis seetõttu e-hääletamise lõpetamist.

Vabariigi Valimiskomisjon kuulas ära kaebaja ning riigi valimisteenistuse selgituse. Selgitustest lähtus, et ühtegi nõuet, mis tingiks e-hääletamise peatamise, pole rikutud. Seega jättis komisjon kaebuse rahuldamata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.