Uudis

Valimistega seotud infosüsteemid on erakorralisteks valimisteks valmis

E-valimised.Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Peaminister Kaja Kallas tegi eelmisel reedel president Alar Karisele ettepaneku vabastada ametist kõik koalitsioonipartneri Keskerakonna ministrid. Kallas tegi koheselt ettepaneku uue koalitsiooni moodustamiseks Isamaale ja Sotsiaaldemokraatidele. Ühtlasi on Isamaa samalajal kõnelustes Keskerakonna ja EKREga. 

Kuigi hetkel nähakse kõige suuremat tõenäosust selles, et koalitsiooni ning ühtlasi uue valitsuse moodustavad kolm viimati mainitud parteid, siis teoreetiliselt eksisteerib võimalus, et võivad tulla erakorralised valimised. Valimisteenistus ja riigi infosüsteemi amet (RIA) kinnitasid, et süsteeme arendades on sellisele põhiseadusliku võimalusega arvestatud.

Süsteeme peab ka testima

Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe tõdes, et kuna uus valimiste infosüsteem (VIS3) oli kasutusel juba mullu oktoobristel kohalikel valimistel ning läbis need ka edukalt ei ole sealt poolt takistust oodata. 

“Samuti sai elektroonilise hääletamise süsteem eelmisel aastal samuti tarvilikud uuendused. Lisaks turvatestiti infosüsteeme enne 2021. a valimisi põhjalikult,” lisas ta. 

Koitmäe kinnitusel on erakorraliste valimiste toimumine eelnevast tulenevalt tehnilises mõttes võimalik. Selles tuleb vaid valimiste infosüsteemid lisatöö korral valimisnädalaks töökorda seada.

VIS3 arendust juhtiva RIA pressiesindaja Helen Uldrich kinnitas Koitmäe sõnu lisades, et VIS3 on potentsiaalseteks erakorralisteks valimisteks töökorras ja võimalik töösse rakendada vastavalt vajadusele.

Seadusest tulenevalt peavad riigikogu erakorralised valimised toimuma varemalt 20 ja hiljemalt 40 päeva pärast valimiste väljakuulutamist. Uldrich juhtis tähelepanu sellele, et tolle aja sisse peab mahtuma ka VIS3 ja muude valimistega seonduvate süsteemide testimine. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.