Uudis

Valitsus arvestas Narva tanki teisaldades võimalike ohtudega küberruumis

Narvas asuva tank-monumendi teisaldamisel olevat valitsus arvestanud võimalike ohtudega küberruumis.Foto: Stenbocki maja/ Jürgen Randma

Eilset laiaulatuslikku Eesti riigiasutuste ning eraettevõttete suunalist küberrünnet kommenteerides tõdes valitsuse kommunikatsioonibüroo nõunik Helen Rits, et valitsus võttis monumentide teisaldamise eel arvesse kõiki võimalikke ohtusid, sealhulgas ka võimalikke ohte küberruumis.

Hoolimata sellest, et riigi IT-juhi Luukas Ilvese sõnul tabas Eestit eile seni suurim küberrünnete laine pärast pronksiööd ei olnud Ritsi kinnitusel vajadust valitsuse erakorraliseks istungiks. Geeniusele teadaolevalt hoidsid Eesti küberruumi eest vastutavad ametid riigikantseleid toimuvaga jooksvalt kursis. 

“Meie küberturbe eest vastutavad asutused jälgivad olukorda küberruumis tähelepanelikult ja on valmis vajadusel operatiivselt reageerima. Olukord on kontrolli all ning Eesti inimesed võivad ennast turvaliselt tunda,” lisas valitsuse meedianõunik Rits.

Loe ka: #Pronksiöö10: küberrünnakute ajal sattus Eestisse väliseestlane, kes juhtus olema küberkaitseproff

Kremlile truudust lubanud rühmitus väitis, et ründas suurel hulgal Eesti ettevõtteid ning üheks sihtmärgiks olevat olnud ka sideoperaator Telia. Hoolimata toimunud rünnetest ei omanud see Telia pressiesindaja Raigo Neudorfi sõnul sideteenusele ohtu. 

2007. aastal pärast Tõnismäelt pronkssõduri teisaldamist tabas Eestit laiaulatuslik ummistusrünne (DDoS), mis halvas mitmeks päevaks pankade, meediaväljaannete ning teistegi ettevõtete tööd. Kuigi toonase ründe kohta levib kuulujutt, et terve Eesti oli mitu päeva ilma internetita, siis küberekspert Jaan Priisalu on Geeniusele varem öelnud, et tegu on müüdiga, mis ei vasta tõele.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kertu Laadoga sõnas Geeniusele, et aktiivse ründe perioodil asendati turvalisuse huvides maksuameti koduleht staatilise lehega. Kõik teenused olid tema kinnitusel staatilisel lehel oleva lingi kaudu kättesaadavad.

Loe ka: #Pronksiöö10: Iisraelist saabunud küberspets nägi, kuidas terve riik töötas koos

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.