Uudis

Valitsus korrastab digiriiki: luuakse uus riiklik küberturvalisuse osakond

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Valitsus kiitis täna heaks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) põhimääruse muudatuse, millega korrastatakse ministeeriumi digiarengu valdkonna juhtimist ja luuakse uus riiklik küberturvalisuse osakond.

Põhimääruse muudatusega hakkavad senise riigi infosüsteemide osakonna (RISO) ja infoühiskonna teenuste arendamise osakonna asemel olema digiriigi arengu osakond ja riikliku küberturvalisuse osakond. Koos sideosakonnaga alluvad nad senisele side- ja riigi infosüsteemide asekantslerile, kes kannab edaspidi digiarengu asekantsleri nimetust.

Riikliku küberturvalisuse osakonna põhiülesandeks saab üleriigilise küberturvalisuse tagamise juhtimine, korraldamine ja koordineerimine nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt, vastava poliitika ja arengukavade väljatöötamine ning elluviimise ja tulemuslikkuse seire, algatuste eestvedamine ning valdkonda reguleerivate õigusaktide eelnõude ettevalmistamine.

Uus osakond tekib senise riigi küberturvalisuse poliitika juhi ja seni RISO koosseisu kuulunud küberturvalisusega seotud töötajate üleviimisega.

Sutt: digiriik vajab kaitset

Ettevõtlus- ja IT-minister Andres Sutt ütles, et digiriik vajab samamoodi kaitset nagu füüsiline riik. “See on valdkond, millele ei tohi tähelepanu pöörata ainult peale suuremaid küberrünnakuid. Meie digiriik ja olulised teenused peavad olema küberruumis kaitstud alati ja seda ka pidevalt muutuvate küberohtude tingimustes,” sõnas ta.

Kuigi ministri sõnul on MKM olnud aastaid riikliku küberturvalisuse juhtministeerium, ei kajastunud see põhimääruses. “Uue osakonna loomine korrastab ja ajakohastab riigi küberturvalisuse juhtimist ja kriisihaldust ning aitab järjest enam selle valdkonna arengusuundi teadvustada ka poliitilisel otsustustasandil, avaliku- ja erasektori koostöö tõhustamisel ning Eesti rahvusvahelise kuvandi ja sõnumite kujundamisel,“ ütles ta.

MKM põhimääruse muudatustega korrastatakse ministeeriumi sisemist struktuuri ja lisaks digivaldkonda puudutavale luuakse uus strateegilise planeerimise osakond.

Toimetas Kristjan Ats Mägi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.