Youtube keerab agressiivselt reklaamiraha kinni, ohvrite hulgas on ka Eesti üks popimaid youtubereid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
YouTuberi karakter "Life of Boris" elab ja töötab Tallinnas. Foto: Life of Boris/YouTube

Populaarne videokeskkond YouTube on viimase kuu jooksul asunud agressiivselt piirama seda, millistel kanalites ja videotes reklaame esitatakse, eesmärgiga mitte lasta reklaamiraha teenida ebasobivate videote ja näiteks vihakõnega. Selle ohvriks on aga sattunud mitmed Eesti youtuberid ja üheks ohvriks on Eesti üks edukamaid youtubereid Life of Boris, kes teenib nüüd enda videotega ainult kümneid eurosid kuus. Samas on tal maailma populaarseimas videokeskkonnas YouTube rohkem jälgijaid kui ETV-l vaatajaid – üle 900 000.

Geeniusele antud intervjuus ütleb Life of Boris, et teenistus on kokku kuivamas, sest YouTube’i algoritm peab tema iroonilisi videoid automaatselt hoopis viha õhutavateks.

Septembrist keerati rahakraanid kinni

Youtuberid teenivad raha kahel moel. Esimene on koostöö reklaamiandjatega, mis käib väljaspool YouTube’i, mida harrastavad mitmed Eesti menukad youtuberid. Teine võimalus on lasta YouTube’i keskkonnal automaatselt video sisse reklaame pikkida, millest laekub tulu ka video tegijale.

Boris, kes kasutab just teist meetodit, ei saa YouTube’iga sõlmitud lepingute sisu täpselt avaldada ja seepärast välja tuua ka konkreetseid summasid, mis ta videotega teenib. Siiski ütles ta, et on seni iga kuu teeninud sadu eurosid. Seda kõike kuni tänavu septembrini.

“Kõik uued videod, mis ma olen YouTube’i laadinud, on ilma reklaamideta või väga väheste reklaamidega. Võrreldes varasemaga teenin nüüd YouTube’ist vaid kümneid eurosid kuus. Ka mitmed varasemad videod on algoritmi poolt märgitud sobimatuks ehk nendega ei saa ma samuti reklaamidega raha teenida,” kirjeldas Boris.

Probleem: YouTube’i algoritm peab videoid viha õhutavateks

Tallinnas elava ja töötava Borisi sõnul on teenistuse vähenemise taga laiem YouTube’i tabanud skandaal, kus USA-s näidati suurfirmade reklaame nende enese teadmata videote juures, mis olid vastuolulised või lausa viha õhutanud.

“Life of Boris” kõige populaarsemas videos õpetatakse, kuidas kükitada slaavlase moodi.

“Et selle vastu võidelda lõi YouTube automaatse süsteemi, mis märgib automaatselt ära kanalid ning videod, mille sisu ei pruugi olla reklaamijatele sobilikud. Selle alla langen ka mina. YouTube’i automaatne algoritm on minu kanali solvavaks märkinud ja seetõttu ei kuvata minu videotel enam reklaame,” sõnas Boris.

Slaavlaste elust videoid tootev sisulooja leiab, et algoritm on liiga tundlikuks seadistatud. Ta tõi näiteks, et kui video pealkirjas on sõna “shoot” (tähenduses “filmima”), siis süsteem märgib selle ohtlikuks. Samas tekib sellega olukord, et kui video pealkiri on “how to shoot professional video” ehk “kuidas filmida professionaalset videot”, arvab süsteem, et videos räägitakse tulistamisest ja sellega ei sobi reklaamikliente seostada.

Alternatiiv: saada toetust otse fännidelt

“Minu põhiline teenistus pärineb nüüd Patreoni keskkonna toetajatelt ning väikeselt hulgalt T-särkide ja muude toodete müügilt.” Artikli kirjutamise hetkel toetavad fännid “Life of Boris” kanali loomist Patreonis igakuiselt 2500 euroga. Veebilehe influencermarketinghub.com hinnangul teenib “Life of Boris” iga videoga umbkaudu 1300 eurot.

Karakteri “Life of Boris” taga olev isik alustas YouTube’i sisu loomisega aktiivselt 2015. aastal. Karakteri loonud isik on siiani anonüümseks jäänud, kuid erinevate videote põhjal on teada, et YouTube’i videote tegemisega alustades töötas ta ühes Eesti ettevõttes tarkvaraarendajana.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.