Galaxy S10+ on parim Samsungi telefon, aga kaugeltki mitte ideaalne

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Samsung Galaxy S10+.Fotod: Geenius

Samsungi uus tippmudel Galaxy S10 on juubelimudel. Juba kümme aastat on S-seeria telefonid – sõltuvalt vaatenurgast – olnud kas maailma parimad nutitelefonid või hädised katsed Apple’ile järgi jõuda. Nüüd on muidugi pilt sellest mustvalgest maailmast kirjumaks läinud: Samsungit trügib kõrvale Huawei ja üleüldse on telefonid kuidagi valmis saanud.

Meil oli testis S10 perekonna suurim pluss-mudel ja põhjalikult uurides ei tundu tõepoolest selles ühtegi radikaalset uuendust olevat.

Üks on aga raudkindel: S10+ on kindlasti parem kui varasemate aastate S9 või S8 ja sellisena ostmist väärt.

Alustame komplimentidest

Muljed loevad ja S10+ esmamulje on väga hea. Mingi asjaga on Samsung täppi pannud – kuigi ma ei oskagi täpselt öelda, mis see on. Telefon tundub kõigi konkurentidega võrreldes eriti sile ja sale, õhuke, kerge, seejuures suur ja särav. Inglise keeles öeldakse selle kohta sleek. See on väga kõva saavutus, sest esmamulje loeb väga palju.

Faktid muljet muide väga ei toetagi, sest S10+ on pea sama õhuke kui iPhone XS Max (7,8 vs 7,9 mm). Aga konkurentidest kergem on see telefon küll, kuigi vahe on mõnikümmend grammi.

Aga see telefon tundub kerge, tundub õhuke ja seda tunnet loob see, mida silmadega näeme.

Ekraan on jube hästi välja tulnud

Ekraan on kindlasti S10+ kõige vingem omadus ja just see, mis telefonist nii hea mulje jätab. Ekraan katab peaaegu kogu esikülje, aga mitte siiski päris kõike, paar millimeetrit on jäetud veel järgmiste aasta mudelite jaoks.

Tehnoloogia on lihtsalt erakordne, sest AMOLED ekraan on kirgas ja ere ning siis saab seda veel kirkamaks ja eredamaks keerata kuni lõpuks ei kannata seda enam vaadata.

Kuigi praegusel ajal meil veel päikest napib, siis eredas päikesevalguses pakuvad need süsimustad ja kirkad värvid sellist kontrasti, et telefoni ekraanipilt on lihtsalt nagu päris elu. Selle ainus häda on, et inimene harjub kõigega: esimeste päevade mulje S10+ ekraanist on sügav, hiljem aga tundub juba tavaline.

S10+il on super ekraan.

Aga siin ekraanil on veel üks asi, mis on päris hästi välja kukkunud. Kui ekraan ulatub peaaegu telefoni ülaservast alaserva, siis meie näkku vaatavate sensorite jaoks pole tehtud mingi “naga”, “kulmu” või “serva”, nagu pärast iPhone X-i paljudel kombeks on saanud.

S10+ nurgas on kaks esikaamerat ja ekraan ümbritseb neid igalt poolt. Kaamerad on justkui perfokaardi augud või saarekesed. Lahendus töötab üllatavalt hästi, saarekesed ei torka valel ajal silma ega sega üldsegi. Ja kui telefonis tööle panna näotuvastus, annab sellest märku selline lahe animatsioon.

Teine asi, mis ekraanilt vastu vaatab ja telefonist hea mulje jätab, on Samsungi tehtud kasutajaliides. See üllatas mind tõesti, aga uus One UI-nimeline kasutajaliides Androidi peal on üsna hästi tasakaalus.

See on korraga informatiivne ja kasutab hästi suurt ekraanipinda ära, teisalt on käega üldiselt mugavalt kasutatav ja lihtne. Muidugi on siin raske piiri tõmmata, kus on õnnestunud Samsung oma kasutajaliidesega ja kus on lihtsalt Android 9 hea ja korralik.

Kaamera ajab segadusse

S10+il on palju kaameraid, lausa viis. Taga on kolm: üks teeb “sissezoomitud” pilte, teine tavalisi lainurki ja kolmas ülilainurki. Ees olevad kaks kaamerat lubavad teha paremat ruumilist portreed, mille taust on udune. Üleüldine tase selliste tipptelefonide kaamerates on juba nii kõrge, et millegi uuega S10+ kahjuks ei üllata, aga paar asja põhjustavad hoopiski pettumusi.

Üllatavalt tihti tegin fookusest väljas pilte. Ei, mitte iga teise, aga klõpsisin näiteks prooviks ilusas päevavalguses Vabariigi aatapäeva paraadi ja kahekümnest fotost ühe puhul ei jõudnud S10+ fokusseerida. Midagi sarnast juhtus ka esikaamerate puhul, kus täitsa tavalise päevavalgusega siseruumides ei olnud pilt ikkagi terav.

Ma ei ole ka eriti suur S10+ kaamera kasutajaliidese fänn. Kui Samsung pakub võimalust kogu telefoni kasutajaliides eestikeelseks keerata, siis miks on siin ikka ingliskeelne “Live Focus”.

Ja kas see tähendab nüüd portreerežiimi? (Jah, tähendab küll, selgub pärast esimest segadust.) Kuigi “Live Focus” lubab teha põnevate kujudega bokehit ehk udust tausta, võtab sellise pildi salvestamine üllatavalt palju sekundeid.

S10+ portreerežiim. Siin on kõike liiga palju, arvestades, et tegu ei ole pro- või käsitsirežiimiga.

Üleüldse on raske üle saada asjadest, et aastal 2019 toodetakse tipptelefon – hinnaga 1000 eurot! – mis normaalse kasutuse juures hakib. Näiteks on video filmimisel lahe võimalus vahetada poole salvestamise pealt objektiivi, et teha kohe “live-montaaž” ja muuta pilt portreest lainurgaks või tagasi. Iga selline vahetus video filmimise ajal toodab luksatuse, millega pilt hakib. Ja see pole lihtsalt kasutajaliidese hakkimine, vaid hiljem videot üle vaadates on selles need hakkimised sees.

See on kas nõrk kvaliteedikontroll või siis lihtsalt vilistamine sellele, et küllap inimesed seda ei märka. Märkavad küll ja panevad pahaks, et täiesti tehasekonfiguratsioonis ja ilma mingi muu koormava tarkvarata telefon ei suuda hakkimata teha seda, mida lubab.

Aga kaameras on ka asju, mis jätavad väga positiivse mulje ja see on ülilainurk. Sellega saab ühe fotoga pildile terve paraadi, peolaua või vaagnad. On see pilt ka kvaliteetne? Siin on võrdlus Samsung Galaxy S10+ ja Huawei Mate 20 Pro ülilainurga vahel.




Veel väikseid asju, mis mulle meeldisid

  • Värvilised ikoonid suikunud telefoni ekraanil. Ühe toksatusega saab telefoni unest tõsta sellisesse pool-unne, kus mustale ekraanile ilmuvad kellaaeg, kuupäev ja aku tase. Lisaks on ekraanil näha väikesed värvilised ikoonid nendelt äppidelt, kes mulle midagi öelda tahavad. See on mõnus parajalt informatiivne märguanne, mitte liiga hüsteeriline, aga ikkagi mingit infot edastav.
  • Karbis olevad tekstiilist kõrvaklapid. Need on väga ergonoomilised klapid, püsivad kummist otsikutega hästi kõrvas ja tekstiilist kattega juhe ei lähe kergelt sõlme.
  • Juhtmevaba laadimine. Peale selle, et telefoni ennast saab juhtmeta laadida, andsin S10+iga juhtmevabalt voolu ka ühele iPhone’ile ja Huaweile. Aeglaselt, aga energiat tiksus tõesti ühest telefonist teise.
  • Näotuvastus. See toimis peaaegu alati üsna hästi ja ei lasknud end prillidest segada. Tuulisemate ilmadega tõmbasin jope krae üles ja ainult silmade järgi telefon mind siiski ära ei tundnud.

Veel väikseid asju, mis ei meeldinud

  • Ekraanisisene sõrmejäljelugeja. Pärast Huawei, OnePlusi ja nüüd Samsungi ekraanisisese sõrmejäljelugeja proovimist ütlen, et see võib välja näha “äge”, aga ei ole mugav. Täpsele punktile ekraanil, kust sõrmejälge loetakse, ei ole võimalik alati pihta saada. Telefoni avamine on aeglasem ja kohmakam.
Sõrmejäljelugeja ekraani sees ei ole ergonoomilisem kui eraldi punkt korpusel.
  • Kõrvaklapipesa. Jah, alles me kurtsime, et miks te telefonidelt kõrvaklapipesa ära võtate. Nüüd ma küsin, et miks te seda ikka veel topite? Las me, tarbijad, läheme siis üle uuele standardile ja püüame vana asja ära unustada. Ma olen end varustanud enam-vähem heade USB-C kõrvaklappidega, aga kui ma need Samsung S10+ USB-C (!) pesasse pistan, ei tule sealt piiksugi. Nüüd ma pean siis hakkama kaasas kandma 3,5mm->USB-C adapterit, kuigi paar aastat tagasi kandsin vastupidist.
  • Bixby nupp. Bixby on umbes sama kasutu kui Siri. Kui ma küsisin neilt mõlemalt, millel on järgmine riigipüha Eestis, hakkas Siri keerutama mingite Bangladeshi rahvuspühade ümber. Bixby ütles lihtsat kohe, et tal pole aimugi. Jõle tüütu on, kui lähed sellele Bixby nupule vastu.

Kokkuvõte? Kes tahab Samsungi tipptelefoni, selle jaoks on S10+ kindlasti parim võrreldes vanade mudelitega. Aga maailma parim telefon see pole.

Jah, osta,

sest see väga vinge ekraan teeb selle vist kõige paremaks Samsungi telefoniks üldse.

Samsung Galaxy S10+

Hind€999
Ekraan6,4 tolli (1440 x 3040), Dynamic AMOLED HDR10+
Mõõtmed/kaal158 x 74 x 7,8 mm, 175 g
KiibistikExynos 9820 Octa
Mälumuutmälu 8 GB, sisemälu 128/512 GB
Kaamerataga 12 MP+12 MP+16 MP, ees 10 MP+8 MP
Aku4100 mAh, kaasas 15 W kiirlaadija, toetab 15 W juhtmevaba laadimist ja juhtmevabalt teiste seadmete laadimist
OSAndroid 9.0, OneUI
ÜhendusedUSB-C, 3,5mm, wifi a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.0, GPS
Biomeetriasõrmejäljelugeja (ekraanis), näotuvastus (kolmemõõtmeline)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.