Test

IKEA odavate nutipirnide arvustus: peaaegu perfektsed, aga veidi rumalad

Eestlased ja IKEA on nagu eestlased ja H&M, enne kui viimane ka siin uksed avas. Eelmisel aastal Riias uksed avanud mööblipood on eestlasi paksult täis, seega pidi ka siinkirjutaja seda ilmaimet kaema minema.

Lisaks tavapärase pudi-padi kõrval, mida ilmselgelt kodus hädasti vaja läks, sattusid ostukorvi ka IKEA nutipirnid. Just, IKEA ei tee ainult keskpärase kvaliteediga riiuleid, vaid on hoogsalt sisenenud ka nutikodude maailma.

Ja mis seal salata. Nad on sinna sisenenud väga hästi.

IKEA nutipirnid?

Nutipirne leiab Amazonist või AliExpressist lademetes, kuid harilikult pole need odavamapoolsed pirnid kuigi nutikad või kuigi head.

Kui rääkida nutipirnidest või nutikast valgussüsteemist, siis on siin kullastandardiks Philips Hue, mis aga võib nii mõndagi rahakotti augu lüüa.

Sinna samale mängumaale on kelkima läinud ka IKEA, aga olulist tasukohasema hinna eest. Ja see pole “viskame vastu seina ja vaatame, kas töötab üritus”. Ei. Need on päriselt ka üsna head nutipirnid, kuigi nutikus võib vahepeal veidi longata.

IKEA TRÅDFRI tooteseeriast leiab mitmeid erinevad tooteid. Nende seas valguspaneelid, nutikad LED-pirnid, nutikad RGB-pirnid, nutikad pistikupesad (mida Läti IKEA ei müü) ning kõigist neist erinevaid versioone, mis sobivad erinevatesse tubadesse või erinevatesse lampidesse.

Minu koju on praeguse seisuga jõudnud kaks tavalist kollast pirni ning üks RGB-pirn, mis kõik nutikalt võrku ühendatud on. Muidugi vaid siis, kui..

Mida mul veel vaja on?

…sul ka vajalikud tööriistad olems on.

IKEA müüb nutipirne üksikuna, koos juhtpuldiga või koos dimmeri ehk hämardiga. Kui ostad vaid need, siis ongi ainsaks võimaluseks pirne kontrollida puldi või dimmeri abil. Erinevad pirnid saab ühendada ka ühe puldi alla, seega saab ühe nupuvajutusega juhtida mitut pirni.

Pult näeb välja selline.

Kui tahaksid aga midagi enamat, näiteks tulesid kontrollida äpist või Google Home’i kaudu, on vaja osta IKEA käest keskne jaam ehk Gateway, mis kogu süsteemi ühte liidab ja rohkem mänguruumi annab.

Näiteks saab Gateway abil seadistada kellaaega, mis kell tuled põlema süttivad, või millal need kustuvad. Küll ei paku see aga kuigi palju võimalusi erilahenduste loomiseks.

Mis erilahendust ma taga ajan?

Mul on kodus kolm nutipirni: üks esikus, üks koridoris ja üks magamistoas. Kolme pirni peale on kaks pult-lülitit: üks esikus, et saaksin tuled põlema panna korterisse sisse astudes, ja teine voodi kõrval, et saaksin tuled kustu panna siis, kui magama lähen.

See võib tunduda kui üsnagi lihtne süsteem, kuid ka see on omamoodi häkk. Iga pirni külge saab ühendada ühe puldi, seega teoorias ei peaks olema võimalik, et saan samu tulesid juhtida kahe erineva puldi abil.

Sellest süsteemist saab mööda hiilida kui ühendada puldid omavahel ehk magamistoas olev pult ei juhi tegelikult tulesid, vaid esikus olevat pulti, mis omakorda juhib tulesid.

Tundub loll? On küll. Lootsin, et Gateway hankimine selle probleemi lahendab. Lootsin, et saan liita näiteks viis pulti keskse jaamaga ja sealt määrata, mis pult mis tulesid juhib, et saaksin ka magamistoa ukse kõrvale panna puldi, mis lülitab välja vaid magamistoa tule.

Sellist võimalust ei ole. Äpi kaudu saab küll juhtida üksikuid tulesid, kuid füüsilist kontrollnuppu see kuidagi lisada ei lase.

Kasvuvalud?

Eelnev ei ole deal-breaker ja pigem eeldaks, et tegu on kasvuvaludega. IKEA nutituled on veel üsnagi uued ja võib kuluda aega, kuniks kõik tööle saab. Arvestades, et üsnagi asjaliku valgustussüsteemi saab valmis ehitada umbes 50-100 euro eest, on endiselt tegu asjaliku lahendusega.

Lisades kõige juurde selle, et süsteem toetab ka näiteks Apple’i HomeKiti ning et peagi on tootevalikusse lisandumas ka nutikad rulood, mille peaks sama ühendada samasse süsteemi, näib tulevik helge ja olen valmis praegused kannatused üle elama.

Kui palju see kõik mulle maksma on läinud?

1x RGB-pirn + pult – 29,99

2x tavaline pirn – 23,98

1x pult – 9,99

1x Gateway – 29,99

Kokku – 93,95 eurot

Jah, osta,

sest kuigi on näha mõningasi kasvuvalusid, on tegu väga ajaslikke pirnidega, mis kodu oluliselt nutikamaks muudavad.

IKEA TRÅDFRI

Kust ostaIKEA
Hind9,99 eurot puldi eest, 11,99 eurot kõige odavama pirni eest
Valikhttps://www.ikea.lv/et/search/?q=TR%C3%85DFRI
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.