Apple

Apple maksab vanade iPhone’ide aeglustamise eest kompensatsiooni. Miks eestlased midagi ei saa?

iPhone 6 omanikud saavad kompensatsiooni, aga mitte Eestis.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

2017. aastal avastasid mitmed iPhone 6 ja 6S omanikud, et nende telefonid on järsku aeglasemaks jäänud. Mõned kuud hiljem avastati põhjus: Apple on telefonide jõudlust läbi tarkvarauuenduste meelega aeglustanud.

Apple põhjendas aeglustamist sellega, et nad soovisid telefonide aku eluiga pikendada. Samas leidsid mitmed tarbijakaitseorganisatsioonid, et selline praktika on vastuvõetamatu. Apple’i vastu pöörduti USAs kohtusse ja mullu kevadel nõustus firma maksma nimetatud mudelite omanikele 25 dollarit kompensatsiooni.

Kuigi raha pole siiani erinevate apellatsioonide tõttu makstud, on peaaegu kindel, et kompensatsioon tarbijate tuleb ja väidetavalt võib summa ulatuda isegi 65 dollarini. Kokku esitas avalduse kompensatsiooni saamiseks üle 2 miljoni inimese.

Aga Eesti?

Kes Ühendriikides ei ela, peab aga praeguse seisuga tühjade kätega jääma. Advokaadibüroo Hedman Partners partneri ja vandeadvokaadi Toomas Seppeli sõnul on põhjus selles, et kohtuväline kokkulepe tehti California kohtus ning käsitles ainult USA elanikke.

“Eurooplased, sealhulgas Eesti elanikud, ei ole antud kohtuvälise kokkuleppe sihtmärgiks. Teoorias saaksid Eesti tarbijad USA kohtus ühishagiga liituda, kuid praktikas on see üsna keeruline,” ütles ta.

Samuti on Euroopa regulaatorid Apple’it sama praktika eest karistanud, kuid ka sellele rahale iPhone’ide omanikel lootust pole. “Kui Apple’it trahviti, siis läks see raha vastavate riikide kassasse. Tarbijale seda ei jagata,” sõnas Seppel.

Seppel selgitas, et kui Eesti tarbijad tahaks sellist nõuet esitada, siis peaksid nad algatama hagi Eestis, näiteks põhjusel et tarbijale litsentseeritud takvara rikub tarbijaõigusi. “Selleks, et sellise hagi esitamine oleks majanduslikult mõistlik, peaks hagiavalduse esitajaid olema sadu. Samas saadav kahju hüvitamise summa võib olla näiteks ainult 25 eurot,” nentis ta.

Samas on aga mitmed Euroopa riigid nüüdseks USA-ga sama teed läinud: hagi esitati Apple’i vastu eelmisel nädalal Belgias ja Hispaanias ja sama teed plaanivad minna Itaalia ja Portugal. Kokku loodetakse saada 180 miljonit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.