Apple

Kassetitasu esimene avalik ohver: Apple’i tooted läksid Eestis kallimaks

Apple'i toodete hind tõusis, põhjus peitub uues seaduses.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Esimesest aprillist rakendus Eestis erakopeerimise ehk nö tühja kasseti tasu, mis toob hinnalisa nii arvutitele, nutiseadmetele ja muudele andmekandjatele. Kuigi määrus on nüüd juba mõnda aega kehtinud, ei saa paljude poodide puhul aru, kas tooted on kallimaks läinud või mitte, sest uus tasu on hinna sisse peidetud ja eraldi välja toodud seda pole.

Apple’i edasimüüja Valge Klaari ja iDeali kodulehtedel on aga selgelt näidatud, kas ja kui palju kallimaks uus tasu nende tooteid muudab. E-poes on kirjas, et nii MacBookid, iPadid, iPhone’id, iMacid ja Apple TV-d muutusid maikuust 4 eurot kallimaks. Teised seadmed uuest määrusest mõjutatud pole.

Küsimus võib tekkida tasu suuruse kohta, sest seadus näeb ette, et arvutite, telefonide ja telerite müügi korral peab maksma 3,5-eurost tasu. Kust tuleb siis pooleeurone vahe?

iDeal Groupi turundusjuht Maarja Nigol selgitab, et seaduses toodud hind on käibemaksuta. “Kui käibemaks hinnale juurde lisada, siis hind tuleb 4,20 eurot, mille ümardasime 4 euro peale,” kommenteeris ta.

Kogutava hüvitise eesmärk on kompenseerida autorite kahju, mis on neile tekkinud seetõttu, et nende teoseid võimaldatakse isiklikul eesmärgil loata reprodutseerida. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on ennustanud, et hüvitis mida autoritele ja teistele õiguste omajatele edaspidi kogutakse, on eeldatavasti umbes 1,9 miljonit eurot aastas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.