Apple

Pikk lugu: kõik, mida sa eilsest suurest Apple’i üritusest teadma pead

Rubriiki toetab

Apple Premium Reseller
Suurim valik Eestis
Tutvu tootevalikuga!

Eile tutvustas Apple oma iga-aastasel arendajate konverentsil WWDC 2019 uusi operatsioonisüsteeme ning ka uut Mac Pro arvutit. Siin on kõik, mida sa eilsel üritusel räägitust teadma pead.

watchOS 6

Nutikellale mõeldud watchOS hakkab jälgima kasutaja ümber valitsevat mürataset, andes teada, kui viibitakse kohas, kus on kuulmist kahjustav lärm. watchOS 6 hakkab jälgima ka menstruaaltsükleid ning annab teada, kui päevad algavad.

Kell saab ka oma iseseisva äpipoe ning võimaluse laadida alla rakendusi nii, et neid eelnevalt iPhone’i paigaldama ei pea.

Väiksematest uuendustest on soovi korral võimalik panna kell teavitama iga täistunni saabumisest.

Uus watchOS on arendajatele kättesaadav tänasest ning kasutajatele ametlikult kättesaadav sügisest.

iOS 13

iOS 13 sai endale tumeda režiimi, mis muudab seni heleda kasutajaliidese soovi korral tumedaks. Samuti on uuendatud klaviatuur, kus saab tähti sisestada nüüd libistades.

Mitmed iOS-i vaikerakendused saavad uuendused. Reminders muutub palju intelligentsemaks ja rakendusse saab nüüd kirjutada ühe lausega, mida, millal ja kus sa tahad, et sulle meelde tuletataks. Samuti hakkab rakendus jälgima seda, kui sa kellelegi lubad, et nendega hiljem ühendust võtad ning tuletab seda meelde.

Uuenduse on saanud ka Apple Maps, mis on nüüd palju täpsemate kaartidega, mida on osaliselt võimalik vaadata ka 3D-formaadis.

Apple keskendub iOS 13s palju privaatsusele. Asukoha jagamist erinevatele rakendustele on võimalik nüüd täpsemalt seadistada. Kasutaja saab võimaluse jagada oma asukohta mõne rakendusega vaid korra ning telefon või tahvel küsib uuesti järgmisel korral lubab, kui rakendus asukohta nõuab. Kui rakendusele antakse luba pidevalt asukohta jälgida ja see kahtlaselt tihti asukohta monitoorib, näitab Apple seda samuti kasutajale.

Teine oluline turvauuendus puudutab sisselogimist. Et vältida sotsiaalmeedia kontode abil erinevatesse äppidesse sisselogimisel tekkivaid võimalikke andmelekkeid, lõi Apple turvalisema ja mugavama sisselogimisviisi läbi Apple’i konto, mis toimub vaid ühe vajutuse ja kasutaja autentimisega läbi FaceID või TouchID.

Samuti loob Apple soovi korral kasutajale unikaalse meiliaadressi, mille kirjad suunatakse edasi tema pärisaadressile. Seda juhuks, kui rakenduse looja kasutaja aadressi nõuab, aga kasutaja soovib mingil hetkel lihtsasti rakenduse saadetavast spämmist loobuda.

Kaamerarakenduses jõuavad seni fotode monteerimiseks mõeldud efektid ka videotesse.

Uus iOS jõuab arendajateni kohe ning läbi avalik testversioon kasutajateni juulis. Ametlikult tuleb iOS 13 välja sügisel.

iPadOS

Täiesti uue haruna iOS-maailmas loodi iPad kasutajatele uus operatsioonisüsteem, iPadOS.

Sel on täielikult uus koduekraan, kuhu lisaks äpi ikoonidele saab tõsta ka interaktiivseid vidinaid.

Paremaks on muutunud ka mitme rakenduse korraga kasutamine, mida nüüd saab teha lihtsate ekraaniviibete abil. Rakendused saavad mitme akna toe, näiteks saab märkmerakenduses hoida korraga avatuna kahte märkmefaili, või hoida ekraanil avatuna kahte märget ning Microsoft Wordi dokumenti korraga. Samuti saab meilirakenduses lohistada elemente, näiteks pilte ja linke, ühest kirjast teise.

Files failihaldur saab nüüd võimaluse lugeda infot mälupulkadelt, mälukaartidelt ja välistelt kõvaketastelt, mida iPadi USB-pesasse ühendatakse. Samuti saab nii fotode rakendusse laadida fotosid. Samuti saab iCloud Drive kaudu jagada terveid kaustu.

Safaris saab nüüd vaadata täissuuruses ehk arvutitele mõeldud veebilehti. Lisaks saab Safari allalaadimiste halduri, nii et saad alla laadida faile ja neid vajalikku kohta tõsta.

Teksti redigeerides on võimalik erinevate lihtsate viibete abil teksti kopeerida ja kleepida ning tehtud tegevust tagasi võtta. Varem käis tagasi võtmine seadet raputades, nüüd tuleb vaid kolme sõrmega vasakule viibata.

iPadOS jõuab arendajateni kohe ning avaliku testversiooni kasutajateni juulis. Ametlikult tuleb iOs 13 välja sügisel.

Uus Mac Pro

Ainus riistvaraline uuendus üritusel oli uus Mac Pro, mille saabumist professionaalidest kasutajad on pikisilmi oodanud.

Üks suurimaid Mac Pro uuendusi on võimalus vahetada välja komponente. Arvutil on võimas, kuni 28 tuumaline Intel Xeon protsessor.

Arvutis on ka graafikakaart, mis sisaldab maksimaalselt kuni kahte AMD Radeon Pro Vega 2 kaarti, mis annavad kokku 28 teraflopise arvutusvõimsuse ja 64 GB graafikamälu. Ja seda komplekti saab duubeldada, suurendades võimsust kuni 56 teraflopini ja 128 GB mäluni.

Videomonteerijatele on arvutisse võimalik paigutada spetsiaalne riistvarakiirendi, mis on võimeline töötlema kuni kuus miljardit pikslit sekundis. See võimaldab arvutil korraga esitada näiteks kolme 8K RAW videot.

Uue Mac Pro hind algab 5999 dollarist.

Uus ekraan

Lisaks uuele arvutile tuli Apple välja ka uue 6K 32-tollise ekraaniga. Monitori pildikvaliteet on ülimalt tõetruu ning seda on võimalik jälgida sama kvaliteediga ka küljelt. Lisaks on võimalik ekraanil olevat pilti vaadata väga paljude erinevate nurkade alt.

Ekraani saab keerata ka külili, nii et see on vaadatav portreeasetuses.

Uus ekraan hakkab maksma 4999 dollarit.

macOS 10.15 Catalina

Suurim uuendus macOS Catalinas on võimalus rakenduste arendajatel luua kerge vaevaga iPadi rakendustest Maci programm. Vaid paari klikiga saab arendaja suure osa funktsioonidest iPadi rakendusest macOS rakendusse üle tuua ning väga lühikese ajaga ongi uus rakendus valmis.

Foto: EPA / Scanpix

Apple kaotab ka iTunesi, millest saab kolm rakendust: Apple Music, Apple Podcasts ning Apple TV. Music rakenduses on kõik muusikafunktsioonid, mis iTunes’iski, lihtsalt veidi mugavamas kasutajaliideses. Music vastutab ka teiste iOS seadmete sünkroniseerimise eest.

SideCar nimeline funktsioon võimaldab kasutada iPadi teise Mac’i kuvarina, kusjuures iPadi on seejuures võimalik kasutada ka graafiliseks joonestamiseks mõeldud puutealusena.

tvOS 13

Uuel tvOS 13 operatsioonisüsteemil on ümber kujundatud koduekraan, mis lubab kasutajal näha just seda sisu, mida tal vaja on. Sisu esitamine on samuti ka hulga dünaamilisem ja mugavam, näiteks võib näha laulusõnu muusika kuulamise ajal.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.