Hea nipp

5 nippi, kuidas end Facebookis pahavara eest kaitsta

pexels-photo-218536.jpeg

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Facebooki meeletu kasutajate arvu tõttu on suhtlusvõrgustik ka maiuspala erinevatele pahalastele, kes meisterdavad erinevaid pahavarasid, et inimeste isikuandmeid või rahalisi vahendeid enda kontrolli alla saada. Selliste olukordade vältimiseks tasub järgida mõningaid näpunäiteid, et enda kasutajaandmeid järgmise infolekke korral kuskilt veebilehelt leidma ei peaks.

Paroolid ja sisselogimisandmed

Parooli valides tasub meeles pidada, et valida tuleks variant, mis ei kattu su teiste paroolidega teistes suhtlusvõrgustikes. Parooli puhul tuleks kindlasti vältida nii-öelda tavaliste sõnade kasutamist nagu parool või puu, sellised on teadjale pahalasele kerge saak. Samuti peaks vältima enda sisselogimisandmete jagamist teiste inimestega. Kunagi ei tea, kuidas need kellegi kaudu kuhugi jõuda võivad, seega hoia sellised asjad enda teada.

Kahtlased lingid

Teatavasti on tuntud viis pahavara levitamiseks Facebookis sõnumid. Keegi tuttav saadab justkui mingi video või lingi mõnele “Ohhoo, take a look at this!” lehele ja kiusatus on suur kohe klikata. Sellistesse asjadesse tasub aga väga ettevaatlikult suhtuda ning mõelda, kas selline asi on selle inimese puhul tavaline. Seega kui järsku tuleb link ilma igasuguse kontekstita inimeselt, kellega muidu pole neli aastat suhelnud, siis tasub sellesse suhtuda skeptiliselt. Alati on hea võimalus inimeselt lihtsalt küsida, et millega tegu on. Kui tuleb vastus, siis on ilmselt link turvaline.

Kahtlased sõbrakutsed

Ilmselt oleme me kõik saanud sõbrakutseid tundmatute nimedega kasutajatelt. Ka nende suhtes tasub väga ettevaatlik olla. Nimelt hea viis pahavara levitamiseks on ka just selline. Kõigepealt lisada võltskasutaja kaudu keegi endale sõbraks ning seejärel hakata teda pahavara sisaldavate rämpssõnumitega tüütama.

Kahtlased postitused

Mõnikord levib pahavara ka postitustena ajajoonel. Vahel võib potsatada Facebooki teade, et keegi tuttav on sind märkinud mingis postituses. Samas postituse juurde minnes on seal märgitud veel sajad inimesed. See on hea näide lingist, mille peale kindlasti vajutada ei maksa, isegi kui see on postitatud mõne sõbra või tuttava poolt.

Jälgi ebatavalist

Üldiselt mingit raudkindlat viisi, kuidas ennast igaveseks pahavara eest kaitsta, ei ole. Tuleb lihtsalt Facebookis olles läheneda asjadele kriitilise pilguga. Küsi endalt, kas selline postitus on normaalne? Kas see, et see sõber mulle sellise lingiga sõnumi saadab, on tavapärane? Kaheldes tasub alati üle küsida, et kas sõber ikka teadlikult saatis lingi. Lisaks tasub meeles pidada ülaltoodud näpunäiteid ning olla Facebookis tähelepanelik.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses